Νίκη-πρόκριση η Βουλιαγμένη στη Euro League

Η Βουλιαγμένη πήρε τη νίκη που ήθελε από την Πάντοβα με 6-5 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση της Euro League από τον γ’ όμιλο της β’ προκριματικής φάσης στο Οπόρτο.

Η ομάδα του Λαιμού, μετά την ήττα από την Ολυμπιακό, την Παρασκευή (5/2) με 13-8, χρειαζόταν μόνο τη νίκη για να πάρει από την ιταλική ομάδα το 2ο εισιτήριο πρόκρισης από τον όμιλο

Και τα κατάφερε σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε από την αρχή, με γκολ από τη Χριστίνα Τσουκαλά πήγε με αέρα δύο γκολ στο ημίχρονο, 4-2.

Η Ελενα Κούβδου έπιασε πέναλτι στην αρχή της γ’ περιόδου και η Βασιλική Διαμαντοπούλου έφερε το δείκτη του σκορ ξανά στο +2 (5-3)

Ιδιο σκηνικό και στην 4η περίοδο, με την Πάντοβα να μειώνει 5-4, όμως η αρχηγός Αντιγόνη Ρουμπέση έκανε το 6-4, έξι περίπου λεπτά πριν από το τέλος.

Η Πάντοβα μείωσε σε 6-5, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, που θα έστελνε αυτή στην επόμενη φάση, όμως η Βουλιαγμένη άντεξε.

Η Βουλιαγμένη έπειτα από τρία παιχνίδια έφθασε στους 6β.,. ξεπερνώντας την Πάντοβα (4β), ενώ ο Ολυμπιακός οριστικοποίησε την πρώτη θέση στον όμιλο του Οπόρτο

Η ομάδα του Λαιμού με νίκη επί της γηπεδούχου, αλλά ανίσχυρης Πορτουένσε, την Κυριακή (13:30) «σφραγίζει» την παρουσία της στην προημιτελική φάση

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-2, 1-2, 1-1

Τα γκολ για τη Βουλιαγμένη σημείωσαν οι: Τσουκαλά 2, Ρουμπέση 2, Χυδηριώτη 1, Διαμαντοπούλου 1