13×13 για τον Ολυμπιακό

Στις νίκες κατάφερε να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο παιχνίδι των πράσινων»με την Μαργαρίτα Μάλαμα στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, επικρατώντας του Αθηναϊκού με 66-53, στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Με νίκη συνέχισε και ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του Κρόνου με 60-82.

Οι πράσινες, μία εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι αιωνίων από τον Ολυμπιακό στο ΔΑΚ Γλυφάδας, αλλά και την αποχώρηση του Πέτρου Πρέκα από τον πάγκο της ομάδας ήθελαν μια… αντίδραση. Κόντρα στον Αθηναϊκό την βρήκαν, επιστρέφοντας στις νίκες με τρόπο… πιστικό. Αυτό διότι ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη.

Πολύ εύκολο έργο είχε στην Πετρούπολη ο ΠΑΟΚ, καθώς ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε πολύ εύκολη νίκη με 29-79, επεκτείνοντας το νικηφόρο σερί του. Σημαντική νίκη πήρε η Τερψιθέα Γλυφάδας, η οποία πέρασε από τη Βούλα, επικρατώντας του Πρωτέα με 58-61.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Κρόνο και στην συνέχεια πάτησε το γκάζι και αφού στο ημίχρονο προηγήθηκε με 30-48, έφτασε τελικά στη νίκη με 60-82 και έκανε το 13Χ13.