ΒΟΛΕΪ: Νίκησε στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή κι έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός

Αν και έχασε βαθμό, μιας και νίκησε στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με τη νίκη του απέναντι στον Ηρακλή για την 4η αγωνιστική της Volleyleague. Το συγκρότημα του Φερνάντο Μουνιόθ επιβλήθηκε 2-3 σετ και έφτασε τις 33 σερί νίκες, κάτι που δεν έχει καταφέρει καμία άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός την προηγούμενη αγωνιστική ισοφάρισε το αήττητο σερί 32 αγώνων του Ηρακλή που κρατούσε από το 2006 και απέναντί του κατάφερε να το σπάσει. Πάντως, έχασε έναν βαθμό, όπως και πέρυσι στη Μίκρα, και είναι ο δεύτερος φετινός που έχασαν οι Πειραιώτες.

Ο Ηρακλής υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα του έπειτα απ’ αυτήν την προηγούμενη αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Πάντως, ο γηραιός στάθηκε εξαιρετικά και κόντραρε στα ίσια τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Για τον Ολυμπιακό 30 πόντους σημείωσε ο Σμιτ ενώ ακολούθησε ο Κουμεντάκης με 18 πόντους. Στον αντίποδα, ο Κλίντι ήταν πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με 24 πόντους, ενώ ο Σωτηρίου πήρε 18 πόντους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 22-25, ενώ στο δεύτερο είχε διπλό σετ μπολ (22-24), το οποίο όμως απώλεσε, με τον Ηρακλή να παίρνει το σετ με 27-25 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά, έφτασε να προηγείται με 12-7, αλλά από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες ισορρόπησαν, ισοφάρισαν 16-16, ο Ηρακλής προηγήθηκε ξανά με 18-16, αλλά ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε, έφτασε στο 21-23, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (23-23), για να καταλήξει το σετ σε ερυθρόλευκα χέρια με 24-26.

Το τέταρτο σετ κατέληξε με 25-22 στον Ηρακλή, που εξασφάλισε έναν πόντο στο ματς, για να πάμε στο τάι μπρέικ, όπου όλα πλέον μπορούσαν να συμβούν. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-7 και έδειξε να έχει το πάνω χέρι, όμως οι παίκτες του Μουνιόθ κατάφεραν να αντιδράσουν και με 13-15 έφτασαν στη νίκη και έκαναν το ρεκόρ που τόσο πολύ ήθελαν.

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. – 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. – 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες).