ΒΟΛΕΪ: Επική ανατροπή και πρόκριση της ΑΕΚ στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, 3-2 τον ΠΑΟ

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ; Τι και αν το κλειστό της Κυψέλης ήταν ασφυκτικά γεμάτο από οπαδούς του τριφυλλιού που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν για την αγαπημένη τους ομάδα; Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε, συνέχισε να παλεύει και κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 3-2 σετ και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Ένα σπουδαίο παιχνίδι που έγινε σε μία καταπληκτική ατμόσφαιρα και ουσιαστικά προανήγγειλε τις επικές μάχες που θα ακολουθήσουν στη φετινή σεζόν ανάμεσα στους μεγάλους του ελληνικού βόλεϊ.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι το καλοκαίρι ενισχύθηκαν με παίκτες πρώτης γραμμής όπως οι Γιορντάνοφ και Πελεκούδας, ξεκίνησαν  δυνατά και με τη βοήθεια των οπαδών τους πήραν το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ το τριφύλλι προηγήθηκε με 12-7, αλλά η Ενωση αντέδρασε, μείωσε και στη συνέχεια προσπέρασε με 15-14, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε ακόμα και με 19-17. Οι πράσινοι απάντησαν με ανατροπή στην ανατροπή και με πρωταγωνιστές τους Πελεκούδα, Γιορντάνοφ και Ανδρεόπουλο έφτασαν στο 2-0.

Μέχρι εκείνο το σημείο όλα πήγαιναν τέλεια για τον Παναθηναϊκό, με τους παίκτες του τριφυλλιού να δείχνουν πολύ δυνατοί στο τάραφλεξ. Η ΑΕΚ, όμως, δεν τα παράτησε. Οι φιλοξενούμενοι πείσμωσαν με τον τρόπο που έχασαν το δεύτερο σετ, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο 3ο και με επίθεση του Μότα και μπλοκ του Χαραλαμπίδη προηγήθηκαν με 14-11. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (14-13) μετά την παράβαση του Μότα και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 16-16 με μπλοκ του Πελεκούδα. Σε εκείνο το σημείο οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν εκπληκτικές άμυνες και με πόντο του Χαραλαμπίδη έκαναν το 25-23 και το 2-1 στα σετ.

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την ΑΕΚ να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη και να φτάνει στο 25-23 και να ισοφαρίζει σε 2-2 το παιχνίδι.

Το ντέρμπι οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκεί η Ενωση προηγήθηκε με 5-3 και 6-3, αλλά ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 7-7. Η πράσινη αντεπίθεση, όμως, δεν είχε συνέχεια, με την Ενωση να πατάει γκάζι και να κάνει την ολική ανατροπή παίρνοντας το πέμπτο σετ με 15-12.

Τα σετ (2-3): 25-22, 25-23, 23-25, 23-25, 12-15.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (22/49 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 30% άριστες), Πανταλέω 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 9 (7/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 13% άριστες), Πελεκούδας 17 (11/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 78% υπ. – 28% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Λιόκα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 6 (6/12 επ.), Στοΐλοβιτς 21 (18/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 78% υπ. – 59% άριστες), Κανέλος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μότα 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες) / Γκαράς (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Δρογκάρης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ.), Τζιουμάκας 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1 μπλοκ).