ΒΟΛΕΪ: Άνετα το 2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες την Κηφισιά (3-0 σετ), έκανε το 2-0 στη σειρά για τα ημιτελικά της Volleyleague και πλέον απέχει μια νίκη από την πρόκρισή του στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το τρίτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα (30/04) στην έδρα της  Κηφισιάς και ο Ολυμπιακός με νίκη θα προκριθεί για 5η φορά τα τελευταία 6 χρόνια στους τελικούς της Volleyleague, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά. Με δεμένη υποδοχή και το μπλοκ με Μπέμε και Πετρέα να λειτουργεί άψογα οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν από το ξεκίνημα να πάρουν σημαντική διαφορά. Φτάνοντας στο 23-15 η περιστροφή της Κηφισιάς με τον Παπαδόπουλο στο σερβίς έκανε τη διαφορά. Ο Έλληνας ακραίος σημάδεψε τον Αλεξίεφ, δικαιώθηκε για την επιλογή του και η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε σε 23-19 χωρίς όμως να κάνει την ολική ανατροπή. Ο Ολυμπιακός με χαμένο σερβίς του Χαντ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20.

Κερδίζοντας σε ψυχολογία με την εμφάνιση στο τέλος του πρώτου σετ η Κηφισιά μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο σετ. Με τους Χαντ και τους Σοάρες να την οδηγούν επιθετικά η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε με 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 και από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετούς πόντους. Με λάθος του Νικολάκη και πέρασμα του Μπέμε ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-15 για να ισοφαρίσει εκ νέου η Κηφισιά μετά από λάθος επίθεση του Ράουβερντινκ. Με τον Ανδρεάδη στο σερβίς ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει ένα σερί φτάνοντας στο 23-19 μετά από μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ και στο 25-20 για το 2-0 σετ με τον Βούλγαρο ακραίο και πάλι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αγριεμένος στο τρίτο σετ. Με τον Ανδρεάδη και τον Οϊβάνεν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την Κηφισιά να ισοφαρίζει και να προσπερνά. Οι φιλοξενούμενοι με τον Χαντ αλλά και τον Βόιτσικ να μπαίνει στο παιχνίδι έφτασαν στο 16-13 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά τα λάθη στα οποία υπέπεσαν δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν το σετ.

Ο Ολυμπιακός με τον Ανδρεάδη από την γραμμή του σερβίς και τον Ζουπάνι στην επίθεση ισοφάρισε σε 20-20 και πήρε κεφάλι με 22-20 με μπλοκ του Αλεξίεφ. Μετά από λάθος της ομάδας του Πειραιά η Κηφισιά πλησίασε και πάλι στον πόντο (23-22) αλλά ο Αλεξίεφ καθάρισε την υπόθεση νίκη για τον Ολυμπιακό.