ΒΟΛΕΪ: Ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε την τετράδα

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε κόντρα στον Παμβοχαϊκό ωστόσο επικράτησε με 3-1 σετ στο Βραχάτι και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ λίγες μόλις μέρες μετά την ήττα στον επαναληπτικό τελικό με αντίπαλο της Ραβέννα έδειξε σημάδια κόπωσης. Ο Ισπανός τεχνικός ξεκούρασε αρκετούς από τους παίκτες του και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα της Βόχας να πάρει το δεύτερο σετ και να ονειρεύεται την ισοφάριση της σειράς.

Στα ημιτελικά η ομάδα του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων προκρίθηκε με 2-0 νίκες επί του Ηρακλή.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο final four κυπέλλου που θα γίνει Παρασκευή και Σάββατο στη Ρόδο. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά σε ένα αγώνα που μπορεί να χαρακτηριστεί πρόωρος τελικός.

Ο Παμβοχαϊκός από την άλλη ολοκληρώνει την χρονιά του που τον βρήκε στα πλέι οφ και φέτος ενώ προκρίθηκε στο final four του Λιγκ Καπ όπου και ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Στο σημερινό παιχνίδι για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ξεχώρισε επιθετικά ο Νίκος Παλέντζας. Ο Έλληνας διαγώνιος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην επίθεση ενώ κατέγραψε και τον εντυπωσιακό αριθμό των επτά άσων.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και με άσο του Γκλάντστοουν προηγήθηκε με 7-4. Με καλά σερβίς του Αλεξίεφ, όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε και μετά από λάθος του Περέιρα προηγήθηκε με 8-7 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Οι δύο ομάδες έμειναν μαζί στο σκορ μέχρι την τελική ευθεία όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-17.

Σε εκείνο το σημείο ο Παλέντζας από την γραμμή επέτρεψε στον Παμβοχαϊκό να μειώσει σε 21-20 και να διεκδικήσει το σετ. Ο Αλεξίεφ όπως έδωσε τη λύση για τον Ολυμπιακό, που πήρε το πρώτο σετ με 25-21 μετά από χαμένη επίθεση του Γκλάντστοουν.

Τα υψηλά ποσοστά που είχε ο Παμβοχαϊκός στην επίθεση σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πίεσε από την γραμμή του σερβίς του επέτρεψαν να πάρει το δεύτερο σετ.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων σε όλη τη διάρκεια του σετ.  Στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός μετά από χαμένη επίθεση του Παλέντζα έφτασε στο 20-18 δείχνοντας να έχει και το πάνω χέρι. Ένας άσος όμως του Έλληνα διαγωνίου έκανε το 21-21, με την ομάδα της Βόχας να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με δύο σερί λάθη από Ντρίζγκα και Ράουβερντινκ.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια. Οι «ερυθρόλευκοι» κάθε φορά που ο Παμβοχαϊκός μείωνε τη διαφορά είχαν τις λύσεις και έφτασαν στη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 11 άσσοι, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-23, 21-25, 21-25)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο Ρόκα 5π. (4/12, 1 μπλοκ), Μοράλες 1 (1/1), Γκλαντστόουν 12 (9/19, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουνίθ 13 (11/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 28%αρ.), Παλέντζας 25 (18/30, 7 άσσοι), Δαλακούρας 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 35%αρ.) / Γκαράς (λ. – 61%υπ., 44%αρ.), Κωτσάκης, Γεωργίου, Βουλκίδης 1 (1/2), Σαρικεΐσογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ):  Ζουπάνι 16π. (15/26επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Πετρέας 2 (2/5), Ανδρεάδης 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/4, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/24, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 37%υπ., 22%αρ), Ράουβερντινκ 13 (13/19επ., 73%υπ., 64%αρ) / Στεφάνου (λ. – 57%υπ., 22%αρ.), Χριστοφιδέλης, Οϊβάνεν, Μπέμπε 6 (3/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Δαρίδης (λ), Ντρίζγκα.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Play Off 1-4 (Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)