Βόλεϊ: Ζορίστηκε, αλλά έκανε το 2-0 με Εθνικό και πέρασε στους “4” ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αν και ζορίστηκε επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Πειραιά και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague.

Οι πρωταθλητές στον επόμενο γύρο των πλέι οφ θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής Χαλκίδας.

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στο κλειστό του Εσπέρου. Ο Εθνικός Πειραιά αποδείχτηκε σκληρό καρύδι απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ο πρωταθλητής πιέστηκε πάρα πολύ από την γραμμή του σερβίς, με τον Σαφράνοβιτς να δυσκολεύεται πολύ στην υποδοχή.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός και στην επίθεση με τον Ουσίκοφ να είναι ο κορυφαίος, αλλά τόσο ο Κουμεντάκης όσο και ο Σαφράνοβιτς δεν είχαν καλά ποσοστά.

Από την άλλη ο Εθνικός Πειραιά έδειξε εξαιρετική εικόνα. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήταν εμφανώς αλλαγμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων. Οι Πειραιώτες είχε καλή απόδοση από την γραμμή του σερβίς ενώ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και στον πρώτο χρόνο, αλλά και στα άκρα.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν με το ξεκίνημα διαφορά τεσσάρων πόντων για το 14-10 μετά από επίθεση του Ουσίκοφ. Με τον Μπάση. όμως. στην γραμμή του σερβίς η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει σε 14-14 αλλά να περάσει και μπροστά μετά από άσο του Αμπανόζ για το 16-15 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ.

Με παράβαση του Σαφράνοβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε με 17-15 με τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή και με σερί 3-0 να κάνει 18-17 με τον Ουσίκοφ. Τα λάθη του δικεφάλου, όμως, επέτρεψαν στους Πειραιώτες να προηγηθούν με 22-20 και να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-23 μετά από επίθεση του Νάιτ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι το δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με πρώτους χρόνους του Πελεκούδα αλλά και τον Ουσίκοφ στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 16-12 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Μια επίθεση του Νάιτ και ένας πρώτος χρόνος του Σάιφερτ επέτρεψαν στον Εθνικό να πλησιάσει στους δύο πόντους (23-21) αλλά και να ισοφαρίσει σε 24-24 με μπλοκ άουτ του Μαντέκα. Ο ΠΑΟΚ έχασε τρία σετ μπολ, με το μπλοκ των Τακουρίδη και Σαφράνοβιτς να δίνει τελικά το σετ στους φιλοξενούμενους με 26-24.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να σοβαρεύεται στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι προηγήθηκε με 19-16, με τον Εθνικό να μειώνει στον πόντο (21-20) με άσο του Μπάση. Σε εκείνο το σημείο η εμπειρία του Ουσίκοφ μίλησε, με τον Βούλγαρο διαγώνιο να τελειώνει το σετ και να δίνει το προβάδισμα στον πρωταθλητή με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός Πειραιά κατάφερε να μπει καλύτερα και να προηγηθεί με 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με Γκιόν και Ουσίκοφ γύρισαν την κατάσταση φτάνοντας μάλιστα και τη διαφορά στους έξι πόντους (20-14) προτού μειώσει ο Εθνικός. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως, φάνηκε σοβαρή μέχρι τέλος και πήρε τη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά.

Σετ: 1-3 (25-23, 24-26, 22-25, 21-25).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (11/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 37% άριστες), Νάιτ 13 (13/27 επ.), Σέιφερτ 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 11 (7/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Αμπανόζ 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 71% υπ. – 54% άριστες), Βολουδάκης (λ), Μακ Γουίλιαμ, Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Ράμος.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 6 (6/11 επ., 76% υπ. – 41% άριστες), Ουτσίκοφ 19 (15/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (10/12 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 9% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 71% υπ. – 38% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου, Στίγγας 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιόν 12 (12/16 επ., 53% υπ. – 35% άριστες).