ΒΟΛΕΪ: Νίκη σωτηρίας του ΠΑΟ στη Χαλκίδα

Μετά τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ηρακλή στη Χαλκίδα και βλέπει με άλλο μάτι την υπόθεση παραμονή στη Volleyleague.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Δημήτρη Ανδρέοπουλου (11η θέση) έφτασε τους 22 βαθμούς. Την ίδια ώρα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που είναι στη δέκατη θέση έχει 23 βαθμούς.

Το αρνητικό για το «τριφύλλι» είναι ότι τις δύο τελευταίες αγωνιστικές που απομένουν μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου αντιμετωπίζει τον Φοίνικα Σύρου (εντός) και τον Ολυμπιακό (εκτός).

Για τον Παναθηναϊκό μεγάλη εμφάνιση έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Ζονάτας (14π.), Τζόνσον (13π.) και Μπατατζίμ (9π.). Σπουδαία βοήθεια από τον αρχηγό Σωτήρη Πανταλέοντα που είχε τέσσερα μπλοκ.

Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ξεχώρισε ο Γκόμεζ με 20 πόντους, ενώ οκτώ είχε ο Πεντράο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με μπλοκ άουτ του Τζόνσον προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν αμέσως και με μπλοκ άουτ του Δεληπρίμη και μπλοκ του Πεντράο έφτασαν στο 8-6 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα της Χαλκίδας προηγήθηκε με 9-6 με τον Κολτσιάκη μετά την πρώτη αναγκαστική διακοπή με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 10-10 με μπλοκ του Τζόνσον.

Με τον Καρντόσο να τον καθοδηγεί επιθετικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (16-13) για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά που έχτισαν οι «πράσινοι» όχι μόνο παρέμεινε αλλά και αυξήθηκε στους πέντε (20-15) μετά από άσο του Δρογκάρη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γκόμεζ στον πόντο και το 22-21 αλλά ο Καρντόσο με τα καλά του σερβίς έδωσαν στον Παναθηναϊκό το σετ με 25-22 μετά από άσο του Βραζιλιάνου ακραίου.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του σετ από την αρχή και προηγήθηκαν με 8-6 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του Σίλμπεράνγκελ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διατήρησε τη διαφορά μέχρι τέλους και στην τελική ευθεία κατάφερε να την αυξήσει (24-19) μετά το κακό σερβίς του Ζελίνσκι φτάνοντας στο σετ μπολ και την κατάκτηση του σετ με 25-20 μετά από επίθεση του Μπατατζίμ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε υποδειγματικά το τρίτο σετ όταν και προηγήθηκε με 8-2 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Τα διαδοχικά λάθη όμως των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επέτρεψαν στους γηπεδούχους όχι μόνο να μειώσουν αλλά και να ισοφαρίσουν σε 22-22 με τον Κολτσιάκη. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ μετά από επίθεση του Τζόνσον και μπλοκ του Σίλμπερανγκελ.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 23-25) σε 83′

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Δεληπρίμης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 26% άριστες), Γκόμεζ 20 (19/35 επ., 1 άσσος), Μότα, Γκελίνσκι 1 (άσσος), Πεντράο 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Κολτσιάκης 7 (4/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Αναστασόπουλος (67% υπ. – 67% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 13 (12/26 επ., 1 άσσος), Σιλμπενάγκελ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 14 (11/23 επ., 3 άσσοι, 71% υπ. – 29% άριστες), Μπατατζίμ 9 (8/14 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 25% άριστες), Πανταλέων 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 50% υπ. – 31% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (80% υπ. – 20% άριστες).