ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Αλλος ένας περίπατος για τον Ολυμπιακό

Εύκολη όπως αναμενόταν νίκη με 3-0 σετ πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Πορφύρα, σε αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Λίγες μόλις μέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου στην Σαντορίνη η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά σε όλο το σετ και μπλοκ της Κελεσίδη έφτασε στο 23-22. Ο Ολυμπιακός με την Χίπε κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 και πήρε τελικά το σετ και τη νίκη με δύο σερί άσους της Νιεμέρ.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός δεν έχασε ούτε σετ. Η μοναδική απώλεια σετ για την ομάδα του Πειραιά ήταν στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον ΑΟ Θήρας.

Το μυαλό των κοριτσιών της  ομάδας του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στρέφεται πλέον στο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Ντιναμό Κράσνονταρ για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ καπ (14/3, 19.30). Ο Πορφύρας θα αναζητήσει πλέον βαθμούς στον Σαββατιάτικο αγώνα με τον Αίαντα στο «Σαλπέας» (10/3, 20.00).

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης η Χίπε με 19 πόντους, με την Νιέμερ να την ακολουθεί με 14. Για τον Πορφύρα, η Κομλένοβιτς με 14 πόντους ξεχώρισε στην επίθεση.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-11, 25-23).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Κωνσταντινίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Νιέμερ 14 (9/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.), Νομικού 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.), Χίπε 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκη (λ, 40% υπ.), Λαμπρούση 5 (5/6 επ.), Μιλιντίγιεβιτς, Παπαδοπούλου.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.), Κομλένοβιτς 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 1 (1 άσσος, 50% υπ.), Φωτεινού 1 (1/4 επ.), Χατζηπέτρου / Μουστάκη (λ, 50% υπ.), Θαλασσινού 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 9% υπ.), Κελεσίδη 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Σιδεράτου 1 (άσσος).

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Πανναξιακός – Μακεδόνες Αξιού 3-2
Αίας Ευόσμου – Κόρινθος 3-1
Μαρκόπουλο – Άρης 1-3
Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0

Ρεπό ΑΟ Θήρας, Ηλιούπολη

Η βαθμολογία (σε παρένθεση οι αγώνες που έχει δώσει κάθε ομάδα)