ΒΟΛΕΪ: Πέρασε από την έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας ο ΠΑΟΚ

Τη νίκη με 3-0 σετ πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ηρακλή στη Χαλκίδα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League.

O Δικέφαλος με αυτή τη νίκη έφτασε τους 41 βαθμούς, αυξάνοντας την διαφορά του από τον Φοίνικα στους εννιά, με την ομάδα της Σύρου να υποδέχεται το Σάββατο τον Εθνικό.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας δυσκόλεψε στο πρώτο σετ τον ΠΑΟΚ, όμως η εμπειρία των παικτών του Ντανιέλε Ρίτσι μέτρησε στα κρίσιμα σημεία, με τον Δικέφαλο να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε καλύτερα στο ματς, έχοντας από το ξεκίνημα του το προβάδισμα, όμως οι παίκτες του Δικεφάλου εξαπέλυσαν την… αντεπίθεση τους, προηγούμενοι για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ με 18-19 και έφτασαν τελικά στο 24-26 κάνοντας το 0-2.

H εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στο τρίτο σετ, με τον Δικέφαλο να έχει από την αρχή το προβάδισμα, έφτασε στο 20-25, κάνοντας το 3-0 στα σετ, επιστρέφοντας με αυτόν τον τρόπο στις νίκες στο πρωτάθλημα της Volley League, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική.

Τα σετ: 20-25, 24-26, 20-25.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/13 επ, 35% υπ -10% άριστες), Γκόμεζ 11 (10/26 επ, 1 άσσος), Μότα 6 (2/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -32% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2 επ), Πεντράο 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 79% υπ -64% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Τσολάκος 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 35% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ), Ουτσίκοφ 14 (10/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (0/7 επ, 2 μπλοκ), Γκιόν 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ -25% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκερς.