Έκανε σεφτέ ο ΠΑΟΚ

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην πέμπτη αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο ΠΑΟΚ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 74-63, ενώ ο Σχορτσιανίτης ήτα αρκετά καλός στο ντεμπούτο του έχοντας 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του ρυθμού προηγούμενοι 11-14 και 20-25 λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση. Οι Κρητικοί πάντως ακολουθούσαν από κοντά και με τον Γιαννόπουλο να αναλαμβάνει δράση, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 31-30 στο 13’, όμως στη συνέχεια σίγησαν.

Η άμυνα των Θεσσαλονικιών βελτιώθηκε θεαματικά και από τη στιγμή που τα ποσοστά τους ήταν σταθερά πάνω από το 50% κυριάρχησαν πλήρως. Ο Μάρκοβιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το έναυσμα ώστε ο ΠΑΟΚ να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 0-14 , για να προηγηθεί έτσι με 31-44 στο 18’ κρατώντας τους γηπεδούχους σχεδόν έξι λεπτά χωρίς καλάθι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα που κυμαίνονταν στους 10 πόντους, με τον Σχορτσιανίτη να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία. Το Ρέθυμνο βελτιώνοντας την άμυνά του κατάφερε να πλησιάσει σε 58-62 στο 36′ και σε απόσταση αναπνοής (63-65) με καλάθι του Σάφτεναρ κι ενώ απέμενε 1.38′ για το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ όμως παρέμεινε ψύχραιμος. Με 2/2 βολές του Χάτσερ (1.27′) το σκορ έγινε 63-67, ενώ μετά από λάθη εκατέρωθεν ο Αμερικανός και πάλι με βολές έκανε το 63-69 στα 31” καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 37-46, 49-60, 63-74.