ΒΟΛΕΪ: Το εξπρές Ολυμπιακός δεν έκανε στάση ούτε στον ΠΑΟΚ…

Παρέσυρε και τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός! Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν άνετα με 3-1 σετ του Δικεφάλου του Βορρά, έκαναν το 16×16, ξέφυγαν 10 βαθμούς από τον Δικέφαλο (48-38) και «καθάρισαν» στα σίγουρα την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volley League.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Αλεξίεφ και Οϊβάνεν, ενώ για τους Θεσσαλονικείς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουσίκοφ, ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ ήταν ιδανικό. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τον έλεγχο από την αρχή και με όπλο την πολύ καλή υποδοχή τους και συνάμα την κακή του Δικεφάλου ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και έκανε άνετα το 1-0 (25-13).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να παρουσιάζεται πιο ανταγωνιστικός και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 16-16. Ο Ολυμπιακός έχασε ένα σετ μπολ με τον Μπέμε και οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο αυτή την ευκαιρία και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ (24-26).

Στο τρίτο σετ ήταν ο Ολυμπιακός και πάλι που πατούσε καλύτερα και ξέφυγε σχεδόν αμέσως στο σκορ (8-4). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 10-8, αλλά οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-12). Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 2-3 πόντων και τελικά έφτασαν σχετικό εύκολα στο 25-20, κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασισμένα στο τέταρτο σετ και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, έχοντας το προβάδισμα με 16-15. Σ’ εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πήρε «μπρος» και με όπλο το σερβίς του Ζουπάνι έκανε ένα 5-0 σερί και προσπέρασε με 20-16. Ο Δικέφαλος δεν είχε πλέον την ψυχολογία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 25-18 και το τελικό 3-1 στα σετ.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-13, 24-26, 25-20, 25-18) σε 101’

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ)