Νέα ήττα για ΠΑΟ 3-2 σετ από Νίκη Αιγινίου

Συνεχίζεται το αρνητικό σερί του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 3-2 σετ από τη Νίκη Αιγινίου για τη 13η αγωνιστική και υπέστησαν την 8η σερί ήττα τους στη Volley league.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι και σε περίπτωση ισοβαθμίας αφού είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ στο Αιγίνιο. Από την άλλη τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό ζορίζουν πάρα πολύ για την παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ψάχνει μεγάλες νίκες προκειμένου να αποφύγει τις περιπέτειες.

Το «τριφύλλι» παραμένει στην προτελευταία θέση με 9 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη σε ένα παιχνίδι που ψάχνει απεγνωσμένα τους βαθμούς.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός με την προσθήκη του Ζονάτας και του Μπατατζίμ έδειξε σημάδια βελτίωσης. Ωστόσο υπάρχει ακόμη μεγάλος δρόμος για να μπορέσει η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να πετύχει τον στόχο της παραμονής.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μπλοκ (13 έναντι 6) αλλά υστέρησε στους άσους (4 έναντι 7). Όλα τα λεφτά για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ο Ζονάτας μς 30 πόντους ενώ ακολούθησε ο Μπατατζίμ με 18. Για τη Νίκη Αιγίνιου 19 πόντους σημείωσε ο Στρούγκαρ.

Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μια φάση στο τέταρτο σετ. Ενώ το σκορ ήταν 22-23 υπέρ της Νίκης Αιγινίου ο διαιτητής Γεωργουλέας έδωσε μπλοκ – άουτ σε επίθεση του Λουκούμι. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αλλά και ο προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα δεν ακούμπησε στο μπλοκ, αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε την απόφασή του.

Έτσι το σκορ αντί για 23-23 έγινε 22-24 και η Νίκη Αιγινίου κατέκτησε το τέταρτο σετ και τελικά τη νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15) σε 117′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. – 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.