Κυρίαρχος στην Αλεξανδρούπολη ο ΠΑΟΚ, αγωνία για Γκόμες

Απέφυγε τις δυσάρεστες εκπλήξεις ο ΠΑΟΚ που πέρασε με άνεση από την Αλεξανδρούπολη επικρατώντας 3-0 σετ του τοπικού Εθνικού. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρουσιάστηκε σοβαρή σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν έπεσε θύμα έκπληξης όπως πριν από δύο μήνες στο Λιγκ Καπ όπου και γνώρισε την ήττα με αποτέλεσμα να τεθεί εκτός final four.

Στον αγώνα πρωταθλήματος η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έκανε υγιεινό περίπατο και πήρε τη νίκη σε λιγότερο από 80 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο και το τρίτο σετ με 11 πόντους διαφορά, δείγμα της μεγάλης αγωνιστικής διαφοράς των δύο ομάδων.

Ντεμπούτο για την ομάδα του ΠΑΟΚ έκανε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης σημειώνοντας 11 πόντους όσους και ο Τακουρίδης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης ο Παγιάν με 10 πόντους.

Μοναδικό μελανό σημείο για τον ΠΑΟΚ η αποχώρηση του Γκόμεζ στο δεύτερο σετ. Ο Βενεζουελάνος διαγώνιος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και αντικαταστάθηκε.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 17-25, 14-25)