Έσπασε… το ρόδι κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Παμβοχαϊκός

Το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα της Volleyleague πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός που επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού για την έκτη αγωνιστική.

Πρώτο βιολί για την ομάδα του Παμβοχαϊκού ο Παλέντζας με 21 πόντους, ενώ μεγάλη ζημιά από την γραμμή του σερβίς έκανε ο Γκλάντστον που σημείωσε πέντε άσους. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε με 16 πόντους ο Μπέλος.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Παμβοχαϊκού στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι με όπλο το πολύ καλό σερβίς δυσκόλεψαν αφάνταστα την «πράσινη» υποδοχή.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προηγήθηκε με 8-2, με πρωταγωνιστή τον Δαλακούρα και η διαφορά έφτασε ακόμη και τους οκτώ πόντους (11-3), μετά από επίθεση του ίδιου παίκτη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η διαφορά ήταν ήδη πολύ μεγάλη. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους έξι πόντους και έτσι ο Παμβοχαϊκός πήρε το πρώτο σετ με 25-18, μετά από μπλοκ άουτ του Κωτσάκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και του δεύτερου σετ. Στο 15-13 πήρε μπρος ο Νίκος Παλέντζας και ο Παμβοχαϊκός πάτησε γκάζι φτάνοντας στο 21-15 και τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-19, μετά από άσο του Γκλάντστον.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Μετά τα εξαιρετικά σερβίς του Σωτήρη Πανταλέων, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 19-16 στην τελική ευθεία του σετ.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ένας άσος του Μοράλες έδωσε την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να πλησιάσει και να ισοφαρίσει σε 22-22, μετά από μπλοκ του Βουλκίδη.

Ένας άσος του Γκλάντστον έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα να φτάσει στο ματς μπολ και τελικά να πάρει τη νίκη με 25-23, μετά από λάθος του Μπολζάνι.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο κλειστό του Βραχατίου βρέθηκαν και περίπου 300 οπαδοί του Παναθηναϊκού που έδωσαν ξεχωριστό χρώμα στην αναμέτρηση.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες και το τεχνικό τιμ του «τριφυλλιού» τους πλησίασαν και τους χειροκρότησαν με τους οπαδούς να τους αποθεώνουν.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-23

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 13 (7/11 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 8 (8/16 επ, 47% υπ – 20% άριστες), Βουλκίδης 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 21 (20/35 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/18 επ΄, 1 άσσος, 64% υπ -50% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ -63% άριστες), Σαρικεΐσογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέλος, 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ),Ανδρεόπουλος 3 (2/10 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ – 8 % άριστες), Πανταλέων 6 (3/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ 23% υπ -23% άριστες) / Γκούζντα (λ 50% υπ – 30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Ένσινγκ