LIVE: Ελλάδα – Βέλγιο 75-52 (τελικό)

Λήξη της αναμέτρησης, με την Εθνική μας να νικά 75-52 το Βέλγιο και να προκρίνεται στους «8»!

Τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εθνική να προηγείται 57-42 του Βελγίου!

Ο Κουφός έχει 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, όντας ο καλύτερος της ομάδας του Κατσικάρη γι’ αυτά τα πρώτα 20 λεπτά.

Ούτε στην άμυνα πάντως τα πάμε καλά, αφού δεν έχουμε ως τώρα απάντηση στα προσωπικά μαρκαρίσματα, έχοντας δεχθεί αρκετούς πόντους στο ένας με ένα.

Ενδεικτικό είναι πως στη δεύτερη περίοδο μας έμεινε η μπάλα στα χέρια σε δύο περιπτώσεις στη λήξη των 24 δευτερολέπτων.

Οι Βέλγοι το παλεύουν όσο η γαλανόλευκη δε μπορεί να βρει ρυθμό επιθετικά.

Με ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 34-31, πηγαίνει η Εθνική στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Τέλος στην πρώτη περίοδο με την Εθνική να είναι μπροστά με 16-15, χωρίς πάντως να έχει βρει ρυθμό ακόμα.

Τζάμπολ στην αναμέτρηση.

Στον αγώνα που άνοιξε τη φάση των νοκ άουτ, η Λετονία νίκησε τη Σλοβενία και πήρε το εισιτήριο για τους «8».

Διαιτητές είναι οι Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία) και Ζάστσουκ (Ουκρανία).

Η Εθνική μας ομάδα είναι στη Λιλ και στις 15:30 θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο για τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ.

Τώρα αρχίζει το τουρνουά για την επίσημη αγαπημένη!