Στην παράταση οι Τούρκοι την Ισλανδία!

Η Τουρκία, μετά και την ήττα της Γερμανίας από την Ισπανία, είχε το απλό έργο να νικήσει την Ισλανδία και να βγει 3η στον όμιλο, αφού στην ισοβαθμία με την Ιταλία, υπερείχε. Και το έκανε με καρδιοχτύπι στην παράταση και σκορ αλά ΝΒΑ 111-102.

Ο Τσέντι Οσμάν έδωσε ρυθμό στην επίθεση της Τουρκίας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Ισλανδία, κάνοντας το 12-10 στο 3’48” και φτάνοντας τους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία ο Φουρκάν Αλντεμίρ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (24-15, 7’49”) για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που έκλεισε το δεκαλεπτο στο υπέρ της 29-22.

Οι Ισλανδοί αντέδρασαν, έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν 29-32 (12’04”) όταν ο Πάλσον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75. Η Τουρκία πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τον Ερντέν (43-39, 17’31”), ο Ιλιασόβα έκανε το 47-44 στα 3″ για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 2/2 βολές όμως ο Πάλσον ισοφάρισε σε 47-47 στο 20′ για την αξιόμαχη Ισλανδία, με νέο τρίποντο!

Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο, όπου καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ. Ο Αλί Μουχάμεντ διαμόρφωσε το 64-60, ο Οσμάν έκανε το 68-62 στα 2’26” για τη λήξη της τρίτης περιόδου απέναντι στην Ισλανδία που βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75. Οι Ισλανδοί μείωσαν σε 80-78 (34’27”) και 87-84 (38’01”) κι έστειλαν το ματς στην παράταση, με τρίποντο του Γκούναρσον σε “νεκρό” χρόνο (91-91)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα τρίποντα τον Ντίξον (102-92, 43’25”) και Γκιουλέρ (105-94, 44′) λύτρωσαν τους Τούρκους, που έφτασαν στη νίκη με 111-102.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 47-47, 74-67,  91-91 κ.α., 111-102 στην παρ.