Νίκη της… παρηγοριάς για Ρωσία

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Ρωσία επικράτησε της Βοσνίας με 61-81, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον Α’Ομιλο του Ευρωμπάσκετ, αλλά οι δύο ομάδες δεν είχαν ούτως ή άλλως ελπίδες πρόκρισης.

Η Βοσνία αιφνιδίασε στο πρώτο δεκάλεπτο την Ρωσία και επιβάλλοντας το ρυθμό της, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε προηγηθεί με 22-12. Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν όμως, αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο και με δικό της σερί 13 πόντων, στο 13ο λεπτό ισοφάρισε σε 22-22 στο 13ο λεπτό και στο ημίχρονο οι ομάδες παρέμεναν ισόπαλες 31-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρωσία επέβαλλε το παιχνίδι της και χάρη στα καλά ποσοστά της από τα 6,75μ. άνοιξε την διαφορά και στο 33ο λεπτό είχε προηγηθεί με 53-63. Η Βοσνία δεν κατάφερε να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι και τελικά η ομάδα του Πασούτιν έφτασε στη νίκη με 61-81.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 31-31, 50-55, 61-81

ΒΟΣΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς,  Μπούζα 3, Στιπάνοβιτς 22, Σούταλο 8, Μπάβτσιτς 2, Γκόρντιτς 4, Κικάνοβιτς 14, Πέρσιτς, Ρενφρό , Βράμπατς 8, Αλμπίγιανιτς.

ΡΩΣΙΑ (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 17, Μπαμπούριν, Πάτεεβ, Φριντζόν 16 , Βιάλτσεφ 2, Αντόνοφ 11, Μόνια 6, Κβοστόφ 3, Πονκρασόφ 7, Βοροντσέβιτς 15, Ντεσιάτνικοφ, Κουρμπανόφ 4.