Ανετα η Σερβία έκανε το 3 στα 3

Χωρίς να δυσκολευτεί και με πρωταγωνιστές τους Κούζμιτς (11 π.) και Ραντούλιτσα (13 π.) η Σερβία επιβλήθηκε της αδύναμης Ισλανδίας (93-64) κάνοντας το 3/3 στον Β’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα της Σερβίας δεν δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Με ζεστό από νωρίς τον Ογκνιεν Κούζμιτς, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε με 16-7 στο πέμπτο λεπτό και 24-16 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο νέος σέντερ του Παναθηναϊκού συνέχισε να αποτελεί την πιο αξιόπιστη λύση της ρακέτας και, μάλιστα, έδωσε πόντους και στο τρανζίσιον. Έχοντας εδραιώσει την υπεροχή τους, οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (42-32).

H ευστοχία στα σουτ δύο πόντων (20/24 στο 30′) δεν επέτρεπε στους Ισλανδούς να διεκδικήσουν την επιστροφή στη διεκδίκηση και η διαφορά διευρυνόταν, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-48. Στο ίδιο διάστημα, ο Ραντούλιτσα είχε αναλάβει να συνεχίσει το έργο του Κούζμιτς φτάνοντας στους 13 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε, έτσι, μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και οι οι Σέρβοι συνέχισαν να μεγαλώνουν την διαφορά φτάνοντας στο επιβλητικό 93-64, με τον Μιλουτίνοφ να έχει προσφέρει 6 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-32, 67-48, 93-64

Σερβία: Τεόντοσιτς 4, Σιμόνοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 11 (4/4 2π., 3 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 9 (2 τρ., 7 ριμπ., 6 ασ.), Μπιέλιτσα 7, Μάρκοβιτς 2, Κάλινιτς 12 (3/3 3π., 5 ασ.), Νέντοβιτς 15 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 8, Ραντούλιτσα 13, Έρτσεγκ 3 (1), Μιλουτίνοφ 6.

Ισλανδία: Χέρμανσον 6, Κάρασον, Ναθάνελσον, Σιγκούρνταρσον 6, Μπέρινγκσον 8, Στέφανσον 3 (1), Μάγκνουσον 3 (1), Βίγιαλμσον 9, Γκούναρσον 18 (4), Πάλσον 3, Στέιναρσον 2.