Ζορίστηκε με Πολωνία η Γαλλία

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα κόντρα στην μαχητική Πολωνία, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 69-66 και έμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στον Α’Ομιλο του Ευρωμπάσκετ.Αναμφίβολα αυτή ήταν η βραδιά του Τόνι Πάρκερ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Γαλλία με 16 πόντους και ξεπέρασε παράλληλα τον Νίκο Γκάλη στην λίστα των κορυφαίων σκόρερ του Ευρωμπάσκετ.

Η Πολωνία έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι δεδομένου του ισχυρού αντιπάλου και στο 8ο λεπτό είχε προηγηθεί με 2-12. Η Γαλλία ωστόσο, που φαινόταν να δυσκολεύεται, κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ισοφαρίσει σε 14-14. Στην δεύτερη περίοδο ήταν και πάλι η Πολωνία που ξεκίνησε καλύτερα και με ένα σερί πέντε πόντων, στο 14’ προηγήθηκε με 16-23. Η ομάδα του Κολέ όμως, απάντησε με δικό της σερί 12-0, πέρασε μπροστά με 28-23 και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (30-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία φάνηκε να «σοβαρεύεται» και άρχισε να εδραιώνει την διαφορά της κόντρα στην Πολωνία, η οποία εξαιτίας των πολλών λαθών της, έδινε προβάδισμα στους «τρικολόρ», οι οποίοι στο 30’ προηγούνταν με 52-47. Η Πολωνία πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη και τελικά η Γαλλία πήρε τη νίκη με 69-66

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 30-26, 52-47, 69-66

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 4, Λαβέρν 2, Καουντί 2, Πάρκερ 16, Φουρνιέ 2, Πιετρίς 2, Ντε Κολό 12 (2), Ντιό 9, Τζελαμπάλ 12, Γκομπέρτ 8.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σελ 4 (1), Σλότερ 9 (1), Κούλιγκ 5, Πονιτκα 10, Βασίνζκι 18 (4), Κόζαρεκ 4, Γκορτάτ 10, Ζαμοισκι 3, Καρνόφσκι 3, Γκρουζέφσκι.