Διπλό με Σάμουελς η Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε σπουδαίο «διπλό» στο Νόβγκοροντ απέναντι στη Νίζνι της οποίας επικράτησε με 85-76, για την 8η αγωνιστική του Τοπ-16 της Ευρωλίγκας, κάνοντας δύο τις νίκες της, όσες έχει και η Νίζνι, στον όμιλο που συμμετέχει και ο Ολυμπιακός.

Ασυναγώνιστος για τους Ιταλούς, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν ο Τζαμαϊκανός σέντερ, Σαμάρντο Σάμουελς, που πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας πετυχαίνοντας 36 πόντους με 14/16 δίποντα και 8/11 ελεύθερες βολές, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Από τη ρώσικη ομάδα για ακόμα ένα ματς ξεχώρισε ο Τέιλορ Ρότζεστι, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, έχοντας επίσης στο λογαριασμό του 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πέντε πρώτα λεπτά όταν και οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ με 12-12. Μέχρι εκείνο το σημείο εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και καμιά από τις δυο δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά, κάτι που έκανε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου η Αρμάνι. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων (27-16) στο 9′, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 27-18 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ χωρίς αυτό να πέσει κάτω από τους έξι πόντους. Η Νίζνι έκανε… το λάθος να μειώσει στους τρεις πόντους (36-33) στο 16′ και το «πλήρωσε» πολύ ακριβά καθώς η Αρμάνι «ξέσπασε» με ένα σερί 11-0 στα επόμενα δυο λεπτά και προηγήθηκε με 47-33. Το πρώτο μέρος τελείωσε με την Αρμάνι να προηγείται με δέκα πόντους (50-40), ενώ λίγο πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε ακόμη και τους 15 πόντους (50-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι διατηρούσε το προβάδισμά της δίχως όμως να μπορέσει να το αυξήσει περισσότερο. Στο 22′ η Νίζνι μείωσε σε 52-48, στη συνέχεια η ομάδα του Μιλάνο πήγε ξανά τη διαφορά στους οχτώ πόντους (58-50), για να ξαναμειώσουν οι Ρώσοι στους τέσσερις (58-54) στο 27′. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Αρμάνι να έχει το προβάδισμα με 64-56.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το ματς και στο 33′ μείωσαν στο καλάθι (66-64) μετά από αρκετή ώρα. Στη συνέχεια η Αρμάνι αύξησε και πάλι το προβάδισμά της για να μειώσει εκ νέου στους δυο πόντους (71-69) η Νίζνι στο 35′. Με ένα σερί 5-0 η ιταλική ομάδα έκανε το 76-69 στο 37′ και τελικά πήρε τη νίκη με 85-76, που αναπτέρωσε τις λιγοστές ελπίδες της για πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 56-64, 76-85.