Έχασε αλλά δεν χάθηκε η Σερβία, παρέμεινε «ζωντανή» η Ιρλανδία

Η Σερβία μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 από την Αυστρία, ωστόσο κρατάει την τύχη στα χέρια της και εφόσον κερδίσει την τελευταία αγωνιστική την Γεωργία εντός έδρας, θα προκριθεί απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Σέρβοι ήταν μάλιστα αυτοί που προηγήθηκαν στο ματς με τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς μόλις στο 11′, αλλά στο 25′ ο Μπουργκστάλερ έφερε το ματς στα ίσια και στο 76′ ο Αρναούτοβιτς έκανε την ανατροπή.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 83′ με τον Μάτιτς, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Σάουμπ που είχε μπει αλλαγή, χάρισε τη νίκη στους Αυστριακούς με 3-2. Στο 87′ μπήκε αλλαγή ο Πρίγιοβιτς αντί του Γκατσίνοβιτς.

Την ίδια στιγμή στο τρίτο ματς του ομίλου η Ιρλανδία νίκησε με συνοπτικές διαδικασίες την ουραγό Μολδαβία, που παρέμεινε τελευταία με μόλις δύο βαθμούς.

Ο Μέρφι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό κι ο ίδιος στο 19′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Η ομάδα του Ο’Νιλ παρέμεινε 3η και στο -1 από την Ουαλία, την οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το βράδυ της Δευτέρας. Να τονιστεί πως νωρίτερα η Ουαλία επικράτησε με 0-1 της Γεωργίας.