Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο δια χειρός Άλλεν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμερικάνο γκαρντ το Ρέθυμνο επικράτησε με 78-66 του Κόροιβου Αμαλιάδας στην παράταση (58-58 κ.α).

Μια στιγμή αρκεί για να σε κάνει ήρωα ή αποδιοπομπαίο τράγο και αυτό το ένιωσε στο «πετσί» του ο Τόνι Άλλεν, ο οποίος οδήγησε το Ρέθυμνο στη νίκη στην παράταση (58-58) με 78-66 κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας στο κλειστό Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη. Ο Αμερικάνος γκαρντ θα μπορούσε να δώσει στην ομάδα του τη νίκη στην κανονική διάρκεια ωστόσο έκανε το λάθος στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Κόροιβος μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και θέλησε να επιβάλλει από νωρίς το ρυθμό του κάνοντας μάλιστα το 22-8 με τρίποντο του Μάτζετ 11 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γιαννακίδη με «βόμβα» από τα 6μ75 να κάνει το 27-13 04΄50΄΄ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το Ρέθυμνο προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα και με δίποντο του Άλλεν έκανε το 46-41, 11΄΄ πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Φαγιέ να δίνει προβάδισμα στους Κρητικούς με 58-56 στο 39΄20΄΄. Ο Μάτζετ από την πλευρά του ισοφάρισε με την μπάλα να πηγαίνει στα τελευταία δευτερόλεπτα στον Άλλεν, ο οποίος πιο πολύ ντρίμπλαρε παρά εκδήλωσε επίθεση με αποτέλεσμα να οδηγηθεί ο αγώνας στο ‘έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ο Αμερικάνος γκαρντ θέλησε να πάρει το «αίμα του πίσω» και τα κατάφερε αφού με δυο συνεχόμενα τρίποντα και ένα έμμεσο τρίποντο «ξέρανε» τον Κόροιβο οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 23-31, 41-46, 58-58 (κ.α), 78-66 (α΄παρ).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον, Σχίζας 2, Κουμπούρας 10, Σάφτενααρ 14 (2), Κάουνσιλ 7, Άλεν 13 (2), Καλαμπόκης 4 (1), Φαγιέ 14(1), Σίννης , Χείλαρης , Κράβιτς 14, Δουλγεράκης.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος) Ματζέτ 15 (1), Μάρσαλ 9 (2), Γιαννακίδης 8 (2), Αγγελόπουλος 17 (2), Μπόουερς 5, Βασίλιεβιτς , Κανονίδης 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 8, Γαλιώτος.