Νίκη «ανάσα» για τον ΚΑΟΔ

Την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ στη Δράμα με μεγάλη εμφάνιση απέναντι στο Ρέθυμνο, του οποίου επικράτησε  με 91-76, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1.

Η ομάδα της Δράμας με αυτή τη νίκη πήρε μια «ανάσα» στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ από την άλλη πλευρά το Ρέθυμνο, το οποίο ήταν ανταγωνιστικό μόνο για ένα δεκάλεπτο, γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Στον αγωνιστικό χώρο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους να το κλείνουνε με το υπέρ τους 18-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο αφού μείωσε με τον Καλαμπόκη σε 34-28 είδε τον ΚΑΟΔ American Genetics να τρέχει ένα σερί 13-2 και να ξεφεύγει με 47-30 στο 19΄ με το τρίποντο του Τσαλδάρη.

Μία διαφορά που επέτρεψε στην ομάδα του Μέξα να επιστρέψει με άλλον αέρα από τα αποδυτήρια και αυτή του Σκουρτόπουλου να μην μπορεί να αντιδράσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η διαφορά ξεπέρασε ακόμη και τους 20 πόντους με τον Μισέλ με τις 2/2 βολές να κάνει το 74-52 και ο Παπαμακάριος με τον ίδιο τρόπο να την φέρνει στην μέγιστη τιμή της. Στο +27 κάνοντας το 83-56 4’40” πριν το τέλος και το τελικό 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 48-33, 72-52, 91-76.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Τρότερ 14(4/4β., 2/4διπ., 2/3τρ.), Άτκινς 10(1), Όντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8, Ζάρας 11, Λο 22(8/10β., 4/7διπ., 2/2τρ.), Τσαλδάρης 5(1), Παπαμακάριος 8(1).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 11(1), Σχίζας 5(1), Κουμπούρας 2, Σαφτενάαρ 16(4/7β., 3/7διπ., 2/3τρ.), Κάουνσιλ 15(2/2β., 5/8διπ., 1/3τρ.), Άλεν 7, Καλαμπόκης 9, Φαγιέ 6(2), Σίνης 3(1), Χίλαρης 2, Κράβιτς.