Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης δεύτερος στην Ευρώπη! Χάλκινος ο Τσορτανίδης

Νέα τεράστια επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοϊα. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κλάσης RSX που ολοκληρώθηκε σήμερα Σάββατο στη Μασσαλία ο Βύρωνας Κοκκαλάνης κατάφερε να πάρει το αργυρό μετάλλιο!

Ο Ελληνας πρωταθλητής, που πλέον έχει προπονητή τον Νίκο Κακλαμανάκη, έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και μετά από 8 κούρσες, στις οποίες είχε μία πρώτη θέση και μία δεύτερη, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 91,50 βαθμούς ποινής σε σύνολο 108 σκαφών.

Πρώτος ήταν ο Γάλλος Λ. Γκιαρντ με 64,50β. και τρίτος ο Ιταλός Μ. Καμπόνι με 114, 50 βαθμούς.

Άλλος ένας πολύ καλός νεαρός αθλητής μας μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο. Πρόκειται για τον Λεωνίδα Τσορτανίδη, ο οποίος στην κατηγορία U17 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 85 βαθμούς σε σύνολο 20 σκαφών.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 που έγινε στο Μονακό οι Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής τερμάτισαν 5οι και οι Βασίλης Παπουτσόγλου – Ιωάννης Ορφανός 7οι.

Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα ΦΙΝΝ ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την 8η θέση.