Αβαντάζ για τετράδα για τον ΑΟ Θήρας

Μετά από τέσσερις ήττες στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 σετ του Αίαντα Ευόσμου στην Θεσσαλονίκη για την 20η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών και να έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης.

Η ομάδα της Σαντορίνης (παρά τις απουσίες των Όστοϊτς, Μεταξά και τη γαστρεντερίτιδα που χτύπησε την ομάδα) εκμεταλλευόμενη την ήττα των Μακεδόνων και του Άρη αύξησε τη διαφορά της στους τρεις βαθμούς και χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία ματς καθώς σε όλες τις ισοβαθμίες έχει το πάνω χέρι.

Ο Αίας επίσης πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή, αλλά ακόμη η συγκεκριμένη μάχη είναι ανοικτή καθώς τόσο η Θέτιδα όσο και η Ελπίδα καραδοκούν.

Ο Αίας στο πρώτο σετ μετά το 12-10 ξέφυγε με 18-11 και το πήρε εύκολα για να ακολουθήσουν δύο δραματικά σετ.

Η ομάδα της Σαντορίνης μετέτρεψε το 8-9 σε 10-13 και 12-16 με τον Αίαντα να επιστρέφει (15-17) και να ισοφαρίζει σε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-23 όπου οι φιλοξενούμενες πήραν τους δύο που ήθελαν ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ίδιο σκηνικό, αλλά διαφορετικό φινάλε στο τρίτο σετ με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να προηγείται 12-16, αλλά ο Αίας ισοφάρισε 17-17 και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-21, έτρεξε ένα σερί 7-2, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Στη συνέχεια όμως η Θήρα ήταν αυτή που κυριάρχησε πλήρως, ισοφάρισε σχετικά εύκολα σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ξέφυγε από νωρίς (2-5) και διατήρησε άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 19-25, 10-15