Έκανε «σεφτέ» ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε την πρώτη του νίκη στο top16 της Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε με 86-69 της Άλμπα Βερολίνου, που έμεινε στο 2-3 μετά από πέντε αγωνιστικές.

Η ομάδα του Βελιγραδίου μπήκε με άγριες διαθέσεις στο παρκέ και πεινασμένη για την πρώτη της νίκη. Από το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα οι διαφορά ξεκίνησε να ανοίγει και να σταθεροποιείται σε διψήφιο αριθμό.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλό χειρισμό της μπάλας αφού και μοίρασαν 22 ασίστ (έναντι 14) ενώ είχαν λίγα λάθη σε σχέση με την γερμανική ομάδα (11-18).

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε καθολικά στου Σέρβους που κόντεψαν να σκοράρουν 50 πόντους (47-29), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα ανέβασε ρυθμό στην επίθεση, αλλά όχι και στην άμυνα, έτσι η καλή της επιθετική παρουσία πήγε χαμένη αφού ο Αστέρας συνέχισε να σκοράρει αρκετά.

Ο Μάρκους Ουίλιαμς και πάλι μοίρασε παιχνίδι για τους συμπαίκτες του με 10 ασιστ, ενώ ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς σκόραρε 17 πόντους και είχε και 12 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, ο Τζαμέλ ΜακΛιν είχε 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-12, 47-29, 64-47, 86-69

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 7 (2/5τρίπ., 10ασ.), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 10 (2), Μπλάζιτς 6, Κάλινιτς 9 (2/6τρίπ., 5ασ.), Μαριάνοβιτς 17 (12ρ.), Τέγιτς, Τζένκινς 12, Γιόβιτς 9 (1), Ζίρμπες 1

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς Σ.): Γκίφεϊ 3 (1), Κινγκ 5 (1), Ταμπού , Βάργκας 6 (2), Μπάνιτς 8, Ρέντινγκ 9 (1), Ρένφρο 6 (8ρ.), Χάμοντς 11 (1), ΜακΛιν 14, Ραντόσεβιτς 7 (6ρ.)