Έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ η Νίζνι

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε πως είτε εύκολα είτε δύσκολα ξέρει να κερδίζει, νικώντας εντός έδρας στην παράταση τη Νίζνι με σκορ 103-95 (κ.α. 88-88) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Τοπ-16 της Ευρωλίγκας.

Αν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του μας, λύγισαν στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ την επόμενη αγωνιστική να πηγαίνει στο ΣΕΦ να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό έχοντας το απόλυτο νικών  (5/5) στο Τοπ-16 .

Η ΤΣΣΚΑ, η οποία δεν είχε στο ρόστερ της λόγω τραυματισμού τον Σόνι Ουίμς, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με 4-0. Το μεγαλύτερο προβάδισμά της το πήρε στο 4′ (15-8), ωστόσο οι παίκτες της Νίζνι δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει και μείωσαν γρήγορα το σκορ. Ενα λεπτό πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο, μείωσαν στο καλάθι (21-19), όμως η ΤΣΣΚΑ ευστόχησε σε τρίποντο στη τελευταία επίθεση της περιόδου, με αποτέλεσμα αυτή να τελειώσει 24-19.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλά, με αποτέλεσμα στο 13′ να πάρει μια διαφορά οχτώ πόντων (29-21). Η Νίζνι κατάφερε με καλά ποσοστά στην επίθεση να διατηρηθεί μέσα στο ματς και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε (40-40), όμως η ΤΣΣΚΑ, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, ευστόχησε στη τελευταία επίθεση της περιόδου και τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενη δυο πόντους (42-40).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Νίζνι πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο παιχνίδι (43-42). Η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφερε να πάρει η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πέντε

πόντους (58-53) στο 26′. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη όμως δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει. Αρχικά, πήραν προβάδισμα στο 28′ με 59-58 και αύξησαν τη διαφορά στους επτά πόντους (69-62), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε το προβάδισμα που πήρε στο τέλος της τρίτης περιόδου να πάει χαμένο και στο ξεκίνημα της τέταρτης αύξησε τη διαφορά στους εννιά πόντους (73-64). Στο 34′ η διαφορά

έφτασε για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο αριθμό (79-69). Η ΤΣΣΚΑ πήγε τη διαφορά μέχρι τους έντεκα πόντους (83-72), όμως στη συνέχεια οι παίκτες της «ομάδας του στρατού» χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο 38′ στους τρεις πόντους (86-83) και να κάνουν… θρίλερ το ματς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, οι δυο αντίπαλοι οδηγούσαν ο ένας τον άλλον στη γραμμή των βολών και 3» πριν το τέλος η Νίζνι ισοφάρισε (88-88) πηγαίνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, αμφότεροι οι αντίπαλοι έμειναν κοντά στο σκορ και κανένας δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με σκορ 103-95, εξακολουθώντας να έχουν το απόλυτο νικών στο Τοπ-16, αλλά και σε ολόκληρη μέχρι στιγμής τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-40, 69-62, 88-88 Παράταση: 103-95.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας(Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 25 (5), Φριτζόν 7 (1), Νίκολς 6 (2), Τζάκσον 15 (2), Μαρκισβίλι 2, Βοροντσέβιτς 22 (4), Κάουν 11, Χάινς 2.

Νίζνι(Μπαντγκάσκις): Μπαμπούριν 9 (3), Παρατσούσκι 18, Αντόνοφ 1, Κβοστόφ, Κίνσεϊ 19, Ρότζεστι 22 (3), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέφ, Τόμκινς 22 (4).