Πήρε το ντέρμπι η Μακάμπι

Η Μακάμπι πήρε το «ντέρμπι» του Τελ Αβίβ καθώς έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Χάποελ με 76-79 για το ισραηλινό πρωτάθλημα.

Η Μακάμπι έκανε καλή εκκίνηση στο ματς και μετά τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν μπροστά με 15-23, όμως η Χάποελ βρήκε ρυθμό και λύσεις και μπόρεσε να μειώσει την διαφορά στους πέντε πόντους και το 37-42 που ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδος. Στο δεύτερο μισό του ματς, το σκηνικό δεν άλλαξε με την Μακάμπι να φτάνει στην δύσκολη νίκη και να παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 νίκες και δύο ήττες.

Οι Τζέρεμι Πάργκο και Μπράιαν Ραντλ με 17 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στα 12 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 7 πόντους (2/5 δίποντα, 3/6 βολές) και μάζεψε 2 ριμπάουντ.