Παναθηναϊκός: Απέδρασε από το Ζηρίνειο

Η Κηφισιά αποδείχτηκε σκληρό «καρύδι» αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε με πολύ κόπο να αποδράσει από το Ζηρίνειο με τη νίκη, επικρατώντας με 66-72, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Α1 και πλέον ετοιμάζεται για το ματς κόντρα στην Γαλατά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με ένα σερί έξι πόντων και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης. Η Κηφισιά άργησε να μπει στο παιχνίδι και έμεινε πίσω στο σκορ αλλά με επιθετικό εκφραστή τον Σάιλας άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και στο 5ο λεπτό μείωσε σε 10-15. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε περισσότερες λύσεις και αφού απάντησε με ένα σερί πέντε πόντων για το +10 (10-20) στο 8΄,ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 16-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα και στο 13ο λεπτό προηγήθηκαν με 18-28 αλλά η Κηφισιά είχε καταφέρει να βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά της και δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Μετά το 23-31 (14’), η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να σταματήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού και με δικό της σερί πέντε πόντων, μείωσε σε 28-31 ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε στο -4 (30-34), έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 14-12.

Στην επανάληψη η Κηφισιά, συνεχίζοντας να πιέζει στην άμυνα, έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό και διεκδικούσε με αξιώσεις την… προσπέραση. Στο 22ο λεπτό μάλιστα, με τρίποντο του Λιακόπουλου ισοφάρισε σε 36-36 ενώ στο 23’ έκανε το 39-38 και το ματς πήρε «φωτιά».  Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δυσκολευόταν να βρει κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανοίξει και πάλι την διαφορά. Στο 26’ όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 41-47 και παρότι δυσκολεύτηκε, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 49-54.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και με επτά αναπάντητους πόντους, έκανε το 49-61 στο 32ο λεπτό. Η Κηφισιά φαινόταν να μην μπορεί να αντιδράσει και στο 35’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στο +11 (55-66).  Η ομάδα της Κηφισιάς όμως δεν το έβαλε κάτω και με νέο σερί οκτώ πόντων μείωσε σε 63-66 και το ματς ξανάγινε «θρίλερ»! Ο Παναθηναϊκός όμως, παρέμεινε συγκεντρωμένος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και χάρη σε τρίποντο του Παππά στο 38’ και καθοριστικά κερδισμένα φάουλ από τον Μπατίστα και τον Νέλσον, κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72