Πέρασε και από την Πυλαία ο Ολυμπιακός, 3-2 τον ΠΑΟΚ που φωνάζει για τη διαιτησία

Μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τους Αγκάμες, Νταφ και Φιλίποφ, αλλά ο Ολυμπιακός με εξαιρετικούς τους Τσούπκοβιτς και Ζουπάνι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και να διατηρήσει το αήττητο του στην Volleyleague.

Το ματς δεν ήταν καλό ποιοτικά, όμως, είχε ένταση και τα πράγματα πήγαν να ξεφύγουν λίγο πριν το τάι μπρέικ όταν οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για τη διαιτησία, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν και συνεχίστηκε κανονικά το παιχνίδι μετά από προσωρινή διακοπή.

Ο Ολυμπιακός, σύμφωνα με το επίσημο στατιστικό του αγώνα, είχε ως πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνι με 19 πόντους, δεύτερος ήταν ο Τσούπκοβιτς στο καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού με 17 και τρίτος ο Κόστα με 16. Μεγάλη δουλειά έκαναν στην πίσω ζώνη οι Κοκκινάκης και Στεφάνου.

Στην αντίπερα όχθη 22 πόντους είχε ο Στάροβιτς, 15 ο Ντάντε, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Ανδρεάδης και Σμαραγδής με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Αντίθετα, υστέρησαν για τον ΠΑΟΚ οι Πέτκοβιτς και Σαφράνοβιτς.

Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Εκείνη που ξεσήκωσε τις περισσότερες διαμαρτυρίες ήταν αυτή κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ. Ο Στιβαχτής έκανε υπέρβαση με τους διαιτητές Γεωργιάδη και Μυλωνάκη, να μην το βλέπουν και να δίνουν τον πόντο στον Ολυμπιακό. Έτσι το σκορ αντί να γίνει 15-16 έγινε 14-17, ο Πέτκοβιτς του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα και τελικά είδε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 14-18. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το τέταρτο σετ με 17-25.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί και στο κρίσιμο πέμπτο σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 6-8 πάλι χάρη σε λάθος του διαιτητή Γεωργιάδη. Ο Σαφράνοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ με τον πρώτο διαιτητή να δίνει άουτ. Έτσι αντί να γίνει 7-7 έγινε το 6-8.  Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ (13-14) όμως ο Σαφράνοβιτς απάντησε και ισοφάρισε σε 14-14. Τελικά, το σετ και το ματς κατέληξε στον Ολυμπιακό με 14-16 με πλασέ του Στιβαχτή και άουτ επίθεση του Στάροβιτς.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ – 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ – 57% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 19 (18/33 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ – 30% άριστες), Άθος Κόστα 16 (11/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 78% υπ – 50% άριστες), Φράγκος (50% υπ – 50% άριστες), Αγκάμεζ.