Νικήτρια η Ηλιούπολη στο ντέρμπι των ανατροπών

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι με ανατροπές η Ηλιούπολη έφυγε νικήτρια από την Βούλα, νικώντας με 3-2 τη Θέτιδα για τη 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με πολλές ανατροπές. Η Θέτιδα κατέκτησε το πρώτο σετ, ωστόσο η Ηλιούπολη έκανε την ανατροπή για το 2-1 για να αντιδράσει άμεσα η ομάδα της Βούλας για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί η Θέτιδα προηγήθηκε με 6-3, ωστόσο η Ηλιούπολη ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος καθώς πήρε το 5ο σετ με 16-14 και μαζί τους δύο βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη έφτασε τους 17 βαθμούς, σε αντίθεση με την ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα που είναι στους 7.

Με φόρα από τις τελευταίες πολύ καλές εμφανίσεις μπήκε η Ηλιούπολη στο πρώτο σετ (3-8, 16-20) αλλά η Θέτιδα μετά τα μέσα του σετ φάνηκε να αφυπνίζεται και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν στο 23-23 και κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη είχε λύσεις στο μπλοκ και την επίθεση ενώ διατήρησε παράληλα μια μικρή διαφορά (19-22) για να φτάσει στην ισοφάριση με 21-25.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τη Θέτιδα που είδε την Εσντέλ να προσγειώνεται άτσαλα… αλλά η διαγώνια των γηπεδούχων παρά το μικρό διάστρεμα και αφού τις έδεσαν το πόδι χαμηλά συνέχισε κανονικά μέχρι το τέλος του ματς. Το συμβάν κάπως αποσυνόνισε τη Θέτιδα ενώ σε συνδυασμό με τη δυσκολία των γηπεδούχων να σταματήσουν στο φιλέ την Ηλιούπολη η διαφορά άνοιξε (13-20) και οι φιλοξενούμενες έκαναν το 1-2 με 19-25.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα επέστρεψε ξανά (8-3, 17-12) και δεν άφησε μεγάλα περιθώρια για αντίδραση στην Ηλιούπολη, κατακτώντας το σετ με 25-20.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» του τάι μπρέικ η Θέτιδα είχε τον έλεγχο μέχρι το 10-9, εκεί η Ηλιούπολη με την έμπειρη Γκλιγκόροβιτς να μοιράζει σωστά κατάφερε να φτάσει πρώτη στο ματς μπολ (12-14). Η ομάδα της Βούλας βρήκε τη δύναμη και ισοφάρισε αλλά η Ηλιούπολη ήταν αυτή που απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό (14-16).

Τα σετ: 2-3 (25-23, 21-25, 19-25, 25-20, 14-16)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσούκη, Αργυροπούλου, Φρέντς, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξηνταρά (λ), Τουρνάκη, Χατζηκωνσταντά, Τοντάι.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου (λ), Ματσούκα, Τσουμήτα.