Ο Γιάννης Βαΐτσης νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ βάδην

Ο Γιάννης Βαΐτσης αναδείχθηκε νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ βάδην Ανδρών στις εγκαταστάσεις του Σχινιά. Ο αθλητής του Ιλισσού διένυσε την απόσταση σε 4 ώρες 30.38 και άφησε στη δεύτερη θέση τον Δημήτρη Τσορδιά (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών) με 4.34.34 και στην τρίτη τον Κώστα Σταμέλο (Φίλιππος Βέροιας) με 4.37.21. Ο Κώστας Ντεντόπουλος, παρότι πήρε θέση στην γραμμή εκκίνησης δεν κατάφερε να τερματίσει.

Παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ βάδην έγιναν και οι Χειμερινοί Αγώνες βάδην με συμμετοχή αθλητών όλων των ηλικιών. Ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης, ο οποίος φέτος θα κυνηγήσει τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23,  ήταν πρώτος στα 20χλμ. Ανδρών με 1.29.37

Αγώνα προπόνησης έκανε ο Γιώργος Τζατζιμάκης, που επικράτησε στα 10χλμ. βάδην Εφήβων με 46.17, αλλά και η Αθανασία Βαίτση, νικήτρια στα 5χλμ. Νεανίδων με 24.32.8.