Βίντεο: Σοβαρεύτηκε και πήρε την πρόκριση η Μονανκό

Την εξαιρετική της πορεία σε όλες τις διοργανώσεις συνέχισε η Μονακό η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Εβιάν για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Η Μονακό πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Εβιάν (απείλησε μόνο με φάουλ του Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο στο 29ο λεπτό), δεδομένου ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ γλιστερός εξαιτίας της καταρρακτώδους βροχής.

Στο δεύτερο μέρος, πάντως, οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ φανέρωσαν με το καλημέρα ότι δεν έχουν τη διάθεση να μπλέξουν σε περιπέτειες και στο 63ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Λούκας Οκάμπος, έπειτα από εντυπωσιακή απόκρουση του Μπενζαμέν Λερουά σε κοντινό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Βαλέρ Ζερμέν σημάδεψε το δοκάρι του Λερουά και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση, εν αντιθέσει με τον Αντονί Μαρσιάλ που έπραξε αναλόγως στο 88′, με τη μόνη διαφορά ότι εν συνεχεία η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Μονακό: Στεκέλενμπουργκ, Φαμπίνιο, Γουάλας, Ράγκι, Ετσιεγίλε, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Σίλβα, Οκάμπος (84’ Μπαχαμπουλά), Καράσκο, Ζερμέν.

Εβιάν: Λερουά, Γιούλσγκααρντ, Σορλέν, Καμπόν, Σαμπαλί, Τόμασον, Τεγιέδα, Νσικουλού (74’ Μπαρμπόσα), Σουγκού, Καμούς, Νίλσεν (67’ Ραμίρες).