«Κλείδωσε» πλέι-οφ ο Ερυθρός Αστέρας

Την εξασφάλιση της εισόδου του στα πλέι οφ της Αδριατικής Λίγκας πέτυχε και μαθηματικά ο Ερυθρός Αστέρας, μετά την επικράτησή του απέναντι στην Ζαντάρ με 93-66, με τους «ερυθρόλευκους» να παραμένουν αήττητοι μετά από 18 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι ήταν επιβλητικοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και τελείωσαν την πρώτη περίοδο με σκορ 25-7. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Τσαρλς Τζένκινς να «ξεσπά» στο καλάθι της Ζαντάρ με έντεκα συνεχόμενους πόντους, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τσαρλς Τζένκινς τελείωσε το ματς με 16 πόντους σε 16 λεπτά που αγωνίστηκε. Τον ακολούθησαν ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 15 πόντους και ο Νίκολα Κάλινιτς με 12. Αξίζει να σημειωθεί πως σκόραραν όλοι οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα που πήραν χρόνο συμμετοχής.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μπάρατς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους (3/3 τρίποντα).