Με σούπερ Πάργκο το «ντέρμπι» η Μακάμπι

Με μία απίστευτη εμφάνιση του Τζέρεμι Πάργκο που φόρτωσε το καλάθι της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 34 πόντους, η Μακάμπι πήρε το «ντέρμπι» με 96-76 για το ισραηλινό πρωτάθλημα.

Μακάμπι και Χάποελ συμβάδιζαν κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 46-47. Από εκεί και έπειτα όμως, στο παρκέ υπήρχε μόνο η Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Μακάμπι κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην επικράτηση με 96-76.

Ο Τζέρεμι Πάργκο είχε 34 πόντους με 6/10 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 4/5 βολές και μοίρασε και 8 ασίστ! Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έμεινε στο παρκέ για δέκα λεπτά και είχε 3 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ο Μπρέισι Ράιτ με 17 πόντους ξεχώρισε από τους ηττημένους, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Γιοτάμ Χαλπερίν να μένει στους 3 πόντους.