Στο κυνήγι της Ευρώπης η Γουέστ Χαμ

Με ξέσπασμα στο β’ μέρος η Γουέστ Χαμ επικράτησε 3-0 της Χαλ στο Λονδίνο και ανέβηκε ξανά στην πρώτη 6αδα της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι  με τον Ελμοχαμάντι να αστοχεί από  κοντά μόλις στο 5’. Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε ο Βαλένσια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά.

Το δεύτερο μισό άρχισε ιδανικά για την Γουέστ Χαμ καθώς αφού έφθασε κοντά στο γκολ με τον  Νόλαν  μετά από προσπάθεια του Ντάουνινγκ για να γίνει  το 1-0 στο 49’  από τον Άντι Κάρολ με κοντινό σουτ μετά  από απόκρουση του ΜακΓκρέγκορ σε σουτ του Βαλένσια.

Το 2-0 για τα «σφυριά» έγινε στο 69’ με τον Βαλένσια να δίνει την ευκαιρία στον Αμαλφιτανό  να πλασάρει τον ΜακΓκρέγκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι βάσεις της νίκης της γηπεδούχου έγιναν ακλόνητες με τον Ντάουνινγκ  αυτή τη φορά να αξιοποιεί εξαιρετική μπαλιά του Σονγκ.

Λίγο πριν από το φινάλε ο Νόλαν  είχε δοκάρι για τους νικητές.

Γουέστ Χαμ: Αντριάν, Τζένκινσον, Κόλινς (49’ Ριντ), Τόμκινς (76’ Ο’Μπράιεν), Κρέσγουελ, Σονγκ, Νομπλ (66’ Αμαλφιτανό), Νόλαν, Ντάουνινγκ, Κάρολ, Βαλένσια.

Χαλ: ΜακΓκρέγκορ, Τσέστερ (45+4’ Φιγκερόα), Μπρους (46’ Μαγκουάιρ), Ντέιβις (72’ Σαγκμπό), Ντόουσον, Μέιλερ, Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Ελμοχαμάντι, Κουίν, Αλούκο.