Ο Αμπρίνες νίκησε τον Μπόγρη

Η Μπαρτσελόνα, χάρη στον εξαιρετικό Αλεξ Αμπρίνες που προκάλεσε «εφιάλτες» στην άμυνα της Ανδόρρα, επικράτησε της ομάδας του Γιώργου Μπόγρη με 56-71 για την 17η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Εκπληκτική απόδοση από τον Ελληνα παίκτη.

Η Ανδόρρα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όταν και ο ρυθμός και η παραγωγικότητα ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Όταν ο ρυθμός ανέβηκε, η Μπαρτσελόνα πήρε τα ηνία και με επιμέρους σκορ 18-28 στο τρίτο δεκάλεπτο, «καθάρισε» την νίκη, η οποία ήρθε με 56-71.

Ο Αλεξ Αμπρίνες με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μπαρτσελόνα. Ο ΝτεΣον Τόμας τον ακολούθησε σε απόδοση με 14 πόντους. Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν εξαιρετικός και ο πρώτος σκόρερ της Ανδόρρα και ο μοναδικός διψήφιος με 18 πόντους με 9/14 δίποντα και 5 ριμπάουντ.