Πετάει η Βιγιαρεάλ – Παραπαίει η Μπιλμπάο

Η Βιγιαρεάλ έχει καταφέρει να βρεθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον παράγοντα έδρα.

Αυτό συνέβη και στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην παραπαίουσα Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Το «υποβρύχιο» ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Τσερίσεφ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με ωραία ενέργεια βρήκε χώρο να κάνει το πλασέ παρότι είχε πάνω του έναν αμυντικό και τον Ιραϊθόθ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι καλύτεροι αλλά όσο δεν τελείωναν το ματς έδιναν στους Βάσκους την ελπίδα. Βέβαια το πλάνο των παικτών του Βαλβέρδε ήταν να ψάχνουν τον Αντούριθ κάτι που γνώριζε η άμυνα της Βιγιαρεάλ.

Τελικά στο 83ο λεπτό οι Βαλεθιάνοι κέρδισαν πέναλτι και ο Μπρούνο Σοριάνο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Βιγιαρεάλ παραμένει στις πρώτες θέσεις και μπορεί να κάνει όνειρα ακόμα και για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίθετα η Μπιλμπάο θα πρέπει να περιοριστεί σε μια γρήγορη παραμονή