Περίπατο Αρη 3-0 την ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, που χωρίς την Νίκιτς επικράτησε με 3-0 στην έδρα της ΑΕΚ για την έβδομη αγωνιστική της Α1 Γυναικών με την «Ένωση» να μην έχει πάρει ακόμη σετ στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 21-25, 11-25, 16-25

ΑΕΚ (Σκουτελέκος) Νούσια, Βάθη, Ζίγκα, Καράτερζη, Φιλιπιόνκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου -λ / Βενέτη, Καλαφατάκη, Αντωνιάδη, Κουτρουμπή

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Καραφουλλίδου, Γουγούση, Κελεσίδου –λ / Χίτζιου-λ, Σταματη, Χαραβελούλη, Πήττα

Ο ΑΟ Θήρας επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 3-0 (η πρώτη νίκη χωρις απώλεια σετ) της μαχητικής Ηλιούπολης που για… δυόμιση σετ κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο της.

Η ομάδα της Σαντορίνης στο πρώτο σετ προηγήθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12, αλλά με την επιστροφή των ομάδων η διαφορά χάθηκε και προέκυψε ισοπαλία 19-19, ωστόσο στο 20-20 οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 για να το κατακτήσουν.

Τα σετ: 25-20, 27-25, 25-17

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Τσουμήτα, Γκρέκα, Κοκίου –λ / Μαλουσάρη, Λάβδα

Ντέρμπι για πολλά γερά νεύρα ήταν η αναμέτρηση της Ελπίδας με τους Μακεδόνες, την οποία κέρδισαν οι φιλοξενούμενες 3-2 έπειτα από 2,5 ώρες αγώνα.

Tα σετ: 25-20, 23-25, 25-16, 12-25, 19-21

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Καλανταρίδου, Γουίλσον, Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Δροσοπούλου, Παπάζογλου, Καλαϊτζάκη, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Βέλιου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Μυρίδου (λ) – Τζαγκαράκη (λ), Παπαδοπούλου, Καλτσώνη, Στεφανίδου