Σημαντική νίκη της Εθνικής Ανδρών επί της Μολδαβίας!

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών αν και είχε τάσεις «αυτοκαταστροφής», κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη στην Αμβέρσα επί της Μολδαβίας με 3-1 στα σετ, κάνοντας το καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, που οδηγεί στα μπαράζ του Ευρωβόλεϊ 2017.

Η Εθνική μας ομάδα είχε το προβάδισμα στο πρώτο σετ, παρά τις προσπάθειες των Μολδαβών να ισοφαρίσουν σε αρκετά σημεία (10-10, 14-14). Έπειτα οι Έλληνες κατάφεραν να πάρουν εκ νέου ο προβάδισμα με 20-17 και να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι το τέλος, παίρνοντας τοπρώτο σε με 25-22.

Η Εθνική ξεκίνησε ξανά προηγούμενη στο δεύτερο σετ (3-1), ωστόσο τα πολλά λάθη έφεραν ξανά τους Μολδαβούς στον πόντο αλλά και στην ισοφάριση (12-12). Μάλιστα, οι αντίπαλοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 20-19, αλλά και το δεύτερο σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας της Ελλάδα.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους Έλληνες στο τρίτο σετ, αφού οι Μολδαβοί κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 πόντων (3-8) μόλις στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου όμως πείσμωσε και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αργότερα σε 14-14, αλλά και να ανακτήσουν το προβάδισμα (21-20). Η Εθνικής μας κατάφερε να κάνει το 2-1 στα σετ, παίρνοντας το τρίτο με 25-22.

Στο τέταρτο σετ η Ελλάδα έβαλε «πλώρη» για τρίποντο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 5 πόντων με 10-5 στα πρώτα λεπτά. Τα συνεχή λάθη της Μολδαβίας κράτησαν την Εθνική μας μπροστά (16-10) και εν τέλει της έδωσαν το τελευταίο σετ με 25-15, αλλά και μια πάρα πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια!

Τα σετ: 25-22, 21-25, 25-22, 25-15