Ήττες για Μπάρτσα και Μάλαγα – Κέρδισε η Ρεάλ

Ακόμα να γευτεί τη χαρά της νίκης για το νέο έτος η Μπαρτσελόνα.

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκα, ηττήθηκε με 73-67 από την Μπιλμπάο παρά το γεγονός πως επί τρία δεκάλεπτα είχε τον έλεγχο του ματς. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, κατέρρευσε, οι απουσίες έκαναν…μπαμ κι έτσι ήρθε η τρίτη συνεχόμενη απώλεια για τους «μπλαουγκράνα».

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χουακίμ Κόλομ με 21 πόντους, ενώ από την Μπάρτσα διακρίθηκε ο ΝτεΣόν Τόμας με 15.

Μπλακ άουτ είχαμε στην Μάλαγα, στο ματς της Ουνικάχα με την Ομπραντόιρο αμέσως μετά την παρουσίαση από τα μεγάφωνα του Κώστα Βασιλειάδη! Το παιχνίδι ξεκίνησε με 1 ώρα και 20 λεπτά καθυστέρηση.

Αυτό, ωστόσο, δεν πτόησε καθόλου τους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν με 80-69 κι έμειναν στην κορυφή του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 6 πόντους (0/1 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 2 ασίστ και 1 ριμπάουν σε 19:56 λεπτά συμμετοχής.

«Διπλό» για τη Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση, η οποία επιβλήθηκε με 70-79 της Ανδόρρας, του Γιώργου Μπόγρη.

Ο σέντερ της Ρεάλ είχε, σε 21:39, 5 πόντους (2/2δ., 0/1τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Μπόγρης είχε για την Ανδόρρα 8 πόντους (3/10δ., 2/2β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ., σε 18:10 λεπτά συμμετοχής.