Ο Αντουάν πήρε το όπλο του

Μετά την νίκη επί της Μπιλμπάο, η Ατλέτικο ήθελε να πάρει το τρίποντο και κόντρα στην Λεβάντε για να συνεχίσει την ανοδική της πορεία.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και με πρωταγωνιστή τον Γκρισμάν επικράτησαν με 3-1.

Ο Γάλλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Σιγκέιρα και ωραία ανάποδη κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.  Η ομάδα του Αλκαράθ δεν έδειχνε να μπορεί να απειλήσει και λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης δέχτηκε και δεύτερο τέρμα.

Στο 47ο λεπτό ο Μάριο Μάντζουκιτς με το κεφάλι προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στην εστία αλλά ο Μαρίνο έδιωξε προσωρινά μέχρι η μπάλα να φτάσει στον Γκρισμάν που με νέα κεφαλιά έδωσε αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Οι Λεβαντίνοι από μια στημένη φάση διαρκείας κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι με τέρμα του Ελ Ζαρ αλλά ο Ντιέγκο Γκοντίν με γκολ στο 82ο λεπτό «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Σάββατο 3 Ιανουαρίου 2015

17:00 Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβάντε 3-1 (18′, 47′ Γκριεζμάν, 82′ Γκοδίν – 62′ Ελ Ζαρ)
19:00 Σεβίλλη – Θέλτα
21:00 Έλτσε – Βιγιαρεάλ
23:00 Λα Κορούνια – Αθλέτικ Μπιλμπάο
23:00 Μάλαγα – Αλμερία