Νταμπλ ο μεγάλος Μο Φάρα, “χρυσός” ο Ρόλερ

Ο Τόμας Ρόλερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό ανδρών κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Ο Γερμανός αθλητής πήρε την πρώτη θέση με καλύτερη βολή στα 90.30μ, με δεύτερο τον Κενυάτη παγκόσμιο πρωταθλητή Τζούλιος Γιέγκο με 88.24μ και τρίτο τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του 2012 στο Λονδίνο Κέσορν Γουόλκοτ (Τρίνιταντ & Τομπάγκο) με 85.38μ.

Περιπετειώδης ήταν η εξέλιξη στον τελικό των 5.000μ ανδρών. Και αυτό αφού δύο από τους τρεις συνολικά αθλητές που είχαν ακυρωθεί, κέρδισαν τελικά τις ενστάσεις που κατέθεσαν, με αποτέλεσμα ο Μπέρναρντ Λάγκατ να χάσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο. Αρχικά λοιπόν ακυρώθηκε ο -επίσης κενυατικής καταγωγής- Αμερικανός Πολ Κιμκεμόι Τσελίμο που είχε τερματίσει 2ος με 13.03.90 καθώς και ο Καναδός Μοχάμεντ Αχμεντ που ήταν 4ος με 13.05.94. Τελικά όμως δικαιώθηκαν με αποτέλεσμα ο Λάγκατ να βρεθεί στην 5η θέση.
Στον τελικό ο Μο Φάρα έκανε το 2ο νταμπλ της καριέρας του σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Βρετανός αθλητής αναδείχθηκε νικητής με 13:03.30 κι έκανε δύο τις νίκες του στο Ρίο, αφού είχε επικρατήσει και στα 10.000μ, επιτυχία που είχε επαναλάβει και το 2012 στο Λονδίνο. Δεύτερος τερμάτισε ο Πολ Κιπκεμόι Τσελίμο (ΗΠΑ) με 13:03.90 κα τρίτος ο Χάγκος Γκεμπρχιβέτ (Αιθιοπία) με 13:04.35.
Ο αγώνας ήταν ο τελευταίος στην σπουδαία καριέρα του Μπέρναρντ Λάγκατ (πρώην Κενυάτης). . Τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν και για τον Φάρα, ο οποίος όμως αναμένεται να κλείσει την καριέρα του μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα του χρόνου στο Λονδίνο.

Ο Μάθιου Σέντροβιτς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 1.500μ. Ο Αμερικανός αθλητής τερμάτισε σε 3:50.00, με δεύτερο τον Αλγερινό Ταουφίκ Μακλουφί, νικητή το 2012 στο Λονδίνο, με 3:50.11 και τρίτο τον Νεοζηλανδό Νίκολας Γουίλις με 3:50.24. Το μεγάλο φαβορί του αγώνα, ο Κενυάτης Ασμπελ Κίπροπ τερμάτισε μόλις στην 6η θέση με 3:50.29.

Στο 1.97μ κρίθηκαν και τα τρία μετάλλια στο ύψος γυναικών. Νικήτρια η 37χρονη Ισπανίδα Ρουθ Μπεϊτία, με 2η την Βουλγάρα Μιρέλα Ντεμίρεβα και τρίτη την επίσης σπουδαία άλτρια Μπλάνκα Βλάσιτς (Κροατία). Η Μπεϊτία έφθασε στην πρώτη μεγάλη επιτυχία της στη διοργάνωση, ενώ η Βλάσιτς είχε κατακτήσει ασημένο μετάλλιο το 2008 στο Πεκίνο. Η Ντεμίρεβα ήταν η ευχάριστη έκληξη, αφού μέχρι τώρα δεν είχε κάποια διάκριση.

Το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην καριέρα της κέρδισε η Κάστερ Σεμένα στον τελικό των 800μ. Η Νοτιοαφρικανή αθλήτρια τερμάτισε σε 1:55.28, με δεύτερη την Φρανσίν Νιγιονσάμπα (Μπουρούντι) με 1:56.49 και τριτη την Νιαρέρα Μάργκαρετ Γουαμπούι (Κένυα) με 1:56.89. Το 2012 στο Λονδίνο η Σεμένια ήταν 2η.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ ανδρών των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, αφού τερμάτισε σε 2:57.30 και άφησε στη 2η θέση την Τζαμάικα με 2:58.16 και στην 3η τις Μπαχάμες, που είχαν κερδίσει το 2012 στο Λονδίνο, με 2:58.49. Στην 4η θέση και εκτός βάθρου έμεινε το Βέλγιο, το οποίο εκπροσώπησαν για μία ακόμη φορά τα τρία αδέλφια Μπορλέ, οι Τζόναθαν, Ντίλαν και Κέβιν, μαζί με τον Ζουλιέν Ουατρίν.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ γυναικών των ΗΠΑ υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της από το 2012 στο Λονδίνο, αφού πρώτευσε και στο Ρίο με 3:19.06. Δεύτερη ήταν η Βρετανία με 3:25.88 και τρίτος ο Καναδάς με 3:26.43. Οι ΗΠΑ έτρεξαν με τις Οκόλο, Χέιστινγκς, Φράνσις, Φίλιξ, με την τελευταία να κατακτά το έκτο συνολικά μετάλλιό της σε Ολυμπιακούς Αγώνες και το τρίτο στο Ρίο.