Ο Ντρούιν το ύψος ο Τέιλορ το τριπλούν στο Ρίο…

«Χρυσός» Ολυμπιονίκης για δεύτερη διαδοχική φορά στην καριέρα του στέφθηκε ο Κρίστιαν Τέιλορ. Ο Αμερικανός άλτης πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του τριπλούν των ανδρών με άλμα στα 17 μέτρα και 86 εκατοστά και υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο. Ο Τέιλορ άφησε στην δεύτερη θέση, όπως και στους Αγώνες του 2012, τον συμπατριώτη του, Ουίλ Κλέι (17,76 μέτρα), ενώ το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 17,58 μέτρα πήρε ο Κινέζος Μπιν Ντονγκ, ο οποίος τραυματίστηκε μετά την τρίτη προσπάθειά του και δεν επιχείρησε άλλο άλμα.

Η Σάντρα Πέρκοβιτς επίσης υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε στο Λονδίνο και στέφθηκε στο Ρίο ντε Τζανέιρο για δεύτερη διαδοχική φορά «χρυσή» Ολυμπιονίκης στη δισκοβολία. Η αθλήτρια από την Κροατία σημείωσε επίδοση 69,21 μέτρα, στη μοναδική έγκυρη προσπάθειά της στον τελικό, και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τη Γαλλίδα Μελίνα Ρομπέρ-Μισόν (66,73 μέτρα). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Ντένια Καμπαγέρο από την Κούβα (65,34 μέτρα).

Ο Ντέρεκ Ντρούιν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος ανδρών. Ο Καναδός άλτης αναδείχθηκε νικητής με 2.38μ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Εσά Μουτάζ Μπαρσίμ (Κατάρ) με 2.36μ και το χάλκινο ο Ουκρανός Μπόνταν Μπονταρένκο με 2.33μ. Ο Ντρούιν ήταν 3ος το 2012 στο Λονδίνο, μαζί με τον Μπαρσίμ και τον Βρετανό Ρόμπερτ Γκράμπαρζ που αυτή τη φορά έμεινε 4ος.
Στον τελικό είχαμε και δύο κυπριακές συμμετοχές με τους Κυριάκο Ιωάννου που πήρε την 7η θέση με 2.29μ και τον Δημήτρη Χονδροκούκη που κατετάγη 12ος με 2.25μ.

Την πρόκριση για τον τελικό των 5.000 μέτρων γυναικών πήραν με άνεση οι δύο αθλητριες τς Αιθιοπίας Αλμάζ Αγιάνα με 15:04.35 και Σενμπέρε Τεφέρι με 15:17.43, καθώς και η Κενυάτισα Βίβιαν Τζεπκεμόι Τσερουιγιότ με 15:17.74.

Η Μαρία Αντρέιτσικ προκρίσης στον τελικό του ακοντισμού γυναικών. Η Πολωνή αθλήτρια είχε βολή στα 67.11μ, ενώ με 64.65μ πέρασε η Τσέχα Μπαρμπόρα Σποτάκοβα, κάτοχος του τίτλου από το 2012 στο Λονδίνο αλλά νικήτρια και το 2008 στο Πεκίνο που στο Ρίο θέλει να κάνει τρεις τις επιτυχίς της.

Η Ντάφνι Σίπερς (Ολλανδία) προκρίθηκε στον τελικό των 200μ γυναικών με την κορυφαία επίδοση μεταξύ των αθλητριών στις 2 ημιτελικές σειρές που διεξήχθηκαν. Η Σίπερς, που έμεινε εκτός μεταλλίων στα 100μ, τερμάτισε στα ημιτελικά των 200μ σε 21.96, έναντι 22.13 της Αμερικανίδας Τόρι Μπόουι αλλά και της Τζαμαϊκανής Ιλέιν Τόμπσον και όλα δείχνουν ότι αυτές θα είναι οι τρεις αθλήτριες οι οποίες θα παλέψουν για το χρυσό μετάλλιο.

Η Αμερικανίδα Νταλιλά Μοχάμαντ με 53.89 σημείωσε την κορυφαία επίδοση μεταξύ των αθλητριών και των 3 ημιτελικών σειρών που πραγματοποιήθηκαν στα 400μ εμπόδια γυναικών κατά την 5η ημέρα των αγώνων στίβου  στυς Ολυμπιακούς του Ρίου. Πέρασαν ακόμη η Αμερικανίδα Νταλιλά Μοχάμαντ με 53.89 και η Σάρα  Σλοτ Πέτερσεν (Δανία) με 54.55.

Ο Αμερικανός Κερόν Κλέμεντ προκρίθηκε στον τελικό με την κορυφαία επίδοση (48.26) στον τελικό 400μ, μετά την ολοκλήρωση και των τριών ημιτελικών σειρών στα 400μ εμπόδια ανδρών. Πέρασαν ακόμη, ο Άνσερτ Γουάιτ (Τζαμάικα) με 48.32 και ο Τόμας Μπαρ (Ιρλανδία) με 48.39.