Η Λάτσιο «έσπασε» με ανατροπή το αήττητο της Έμπολι

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό από γκολ του Εσπόζιτο, η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της Έμπολι στο «Ολίμπικο», υποχρεώνοντάς την στην πρώτη ήττα της στη φετινή Serie A. Με αυτή τη νίκη, οι «λατσιάλι» έπιασαν προσωρινά τις Γιουβέντους και Ουντινέζε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο Τζακάνι ισοφάρισε για τη Λάτσιο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Πέδρο πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 84ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν προηγουμένως χάσει πέναλτι με τον Καστεγιάνος στο 51ο λεπτό. Ο Χρήστος Μανδάς έμεινε στον πάγκο της Λάτσιο, καθώς ο Προβεντέλ επιλέχθηκε για να υπερασπιστεί τα δοκάρια.

Στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα», η Μπολόνια δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε την Πάρμα, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 52ο λεπτό, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί. Οι «ροσομπλού» έμειναν στο 0-0, καταγράφοντας την 5η ισοπαλία τους σε επτά αγώνες, και παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό από τον Μιράντα.