Live: Λιόν – Ολυμπιακός 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τέλος του αγώνα.

Κάρτα και στον Μεντιλίμπαρ για διαμαρτυρια.

90′: Κίτρινη ο Ροντινέι.

Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ του Γουίλιαν στο ξεκίνημα.

Έλεγχος για πιθανό οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

88′: ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός. Σέντρα του Γουίλιαν, ο Τσαλέτα-Τσαρ κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω και σκοράρει άθελά του στην εστία της ομάδας του.

83′: Ντόη και Βέλντε μέσα για τον Ολυμπιακό, εκτός οι Ρέτσος, Τσικίνιο.

81′: Ντιαβαρά αντί Νουαμά για τη Λιόν.

75′: Μέσα ο Μικαουτάτζε, έξω ο Λακαζέτ για την Λιόν.

71′: ΓΚΟΛ η Λιόν. Οι γηπεδούχοι βγάζουν ταχύτατη κόντρα με λιγοστές πάσες, ο Ζαχά με το εξωτερικό βγάζει τον Μπενραχμά σε θέση βολής, με το τελείωμα του τελευταίου να κοντράρει στον Κάρμο και να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Τζολάκη.

70′: Μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας της Λιόν, ο Κωστούλας πιάνει απίθανο ανάποδο ψαλίδι που καταλήγει

Με 4-4-2 ο Ολυμπιακός.

69′: Στάμενιτς και Γουίλιαν θα μπουν στο ματς για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Πιρόλα με πρόβλημα και ο Γκαρθία.

68′: Φοφανά, Μπενρχαμά και Μάτιτς έξω, μέσα οι Τέσμαν, Σερκί και Ζαχά για τη Λιόν.

65′: ΓΚΟΛ η Λιόν. Εξαιρετικό το σουτ του Τσέρκι από δεξιά, με τον Τζολάκη να μην μπορεί να αντιδράσει.

64′: Τρομερή μπαλιά στον Τολισό, μόνος του απέναντι στον Τζολάκη αλλά ο Έλληνας πορτιέρε το βγάζει με τα πόδια

62′: Απίθανο τάκλιν του Έσε στον Λακαζέτ! Άουτ πρέπει να ‘ναι, διπλή κόντρα στα πόδια του Γάλλου, αλλά ο ρέφερι δείχνει κόρνερ.

60′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κωστούλας στη θέση του Γιάρεμτσουκ.

60′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ροντινέι να βγάζει εξαιρετική σέντρα και τον Ελ Καμπί να μην προλαβαίνει να πιάσει όπως θα ήθελε την προβολή

59′: Ο Τσικίνιο πάει να κάνει το γύρισμα στον αφύλακτο Γιάρεμτσουκ, τελευταία στιγμή παρεμβάλλεται ο Τσαλέτα-Τσαρ.

58′: Τρομερός ο Πιρόλα, βάζει ακόμη ένα φοβερό στοπ, αυτή τη φορά στον Νουαμά σε ταχύτατη κόντρα.

55′: Κάρτα στον Έσε

52′: Γύρισμα του Φοφανά, ο Κάρμο βάζει την προβολή και ο Τζολάκης μπλοκάρει.

50′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ορτέγκα να κάνει την σέντρα και τον Περί να νικάει με μεγάλη επέμβαση τον Γιάρεμτσουκ

48′: Τεράστια ευκαιρία για την Λιόν με τον Λακαζέτ να πιάνει εξαιρετικό σουτ τον Τζολάκη να διώχνει και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

44′: Πολιορκία της Λιόν στην περιοχή του Ολυμπιακού για τουλάχιστον ένα λεπτό, το πολύ δυνατό γύρισμα του Λακαζέτ είναι πάνω στον Τζολάκη.

42′: Πολύ γρήγορη και επικίνδυνη κόντρα των γηπεδούχων, ο Νουαμά σπάει στον Φοφανά που ανοίγει το κοντρόλ και ο Ρέτσος βάζει καθοριστική κόντρα.

33′: Κάρτα στον Γκαρθία, ο οποίος πανέξυπνα τράβηξε τον Φοφανά που πήγε να βγάλει την κόντρα.

32′:  Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ροντινέι να κάνει εξαιρετικό σουτ με το αριστερό και τον Περί να διώχνει με υπερένταση

26′: Ωραία κάθετη-τρύπα του Νουαμά, ο Τολισό από δύσκολη γωνία προσπαθεί να νικήσει τον Τζολάκη, ο οποίος το βγάζει με το πόδι.

24′: Σε θέση οφσάιντ ο Σερκί, πολλά μέτρα κιόλας αλλά ο ρέφερι άφησε τη φάση να εξελιχθεί.

22′: Γρήγορη κόντρα των γηπεδούχων, ο Νουαμά κάνει το διαγώνιο σουτ που καταλήγει στην αγκαλιά του Τζολάκη.

21′: Μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Ροντινέι σπάει στον Τσικίνιο που είχε βγει δεξιά, αυτός κάνει το γύρισμα και ο Περί διώχνει προσωρινά με το ένα χέρι, με την άμυνα των Γάλλων να απομακρύνει στη συνέχεια.

11′: Εξαιρετικό κόψιμο του Πιρόλα στο δεύτερο δοκάρι, μετά τη σέντρα του Φοφανά.

5′: Γύρισε με υπομονή την μπάλα με υπομονή η Λιόν γύρω από το… κουτί του Ολυμπιακού, ο Ρέτσος ψύχραιμα γυρίζει στον Τζολάκη παρότι πιεζόταν και ο κίπερ των Πειραιωτών απομακρύνει.

3′: Ο Λακαζέτ κάνει το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Άρχισε ο αγώνας.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού έχουν δώσει «ερυθρόλευκο» χρώμα στο Groupama Stadium.

Διαιτητής θα είναι ο 34χρονος Φίσερ, από την πρώτη κατηγορία της UEFA. Στο πλάι του ως βοηθοί του θα βρίσκονται οι συμπατριώτες του Ρίαν Βάνιζέρε και Τιμπό Νίσεν. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Σιμόν Μπορντοουί συμπατριώτης τους, από το Βέλγιο. Στο VAR θα βρίσκεται ο Ιταλός Ντανιέλε Κίφι.

Η Λιόν υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της πρεμιέρας του φετινού Europa League.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λιόν: Πέρι, Μέιτλαντ-Νάις, Ομάρι, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μάτιτς, Τολισό, Νουαμά, Τσερκί, Φοφανά, Λακαζέτ.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέτσος, Κάρμο, Πιρόλα, Ροντινέι, Τσικίνιο, Ντάνι Γκαρθία, Έσε, Ορτέγκα, Ελ Κααμπί, Γιάρεμτσουκ.