Live: Άγιαξ – Παναθηναϊκός (κ.δ., παράταση 0-1) – Πέναλτι 13-12

Ο Άγιαξ στην επόμενη φάση με το 13-12 στα πέναλτι χάρη στο εύστοχο χτύπημα του Γκάι.

Αποκρούει ο τερματοφύλακας του Άγιαξ το πέναλτι του Βιλένα.

Άουτ το πέναλτι του Μπρόμπι.

Αποκρούει το πέναλτι του Μλαντένοβιτς ο τερματοφύλακας του Άγιαξ.

8-9 Ο Μαντσίνι.

Συνεχίζεται η διαδικασία. Από την αρχή οι παίκτες.

Άουτ το πέναλτι του Τραορέ.

Ο τερματοφύλακας του Άγιαξ αποκρούει το πέναλτι του Μαξίμοβιτς.

Αρχίζει η διαδικασία των πέναλτι.

Ολοκληρώθηκε η παράταση. Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

Τελευταία 15 λεπτά. Αν το σκορ μείνει έτσι, πάμε στα πέναλτι. Όπως πέρσι στην έδρα της Μαρσέιγ

109′: Ο Μπέργκβαϊν μπαίνει στη θέση του Ρενς.

105′: Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με σουτ του Τετέ που μπλόκαρε ο Πάσβιρ.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

101′: Από μια κίτρινη σε Χέντερσον και Μαντσίνι για τη μεταξύ τους αψιμαχία. Χάνει το επόμενο ματς ο παίκτης των «πράσινων».

99′: Ο Μπρόμπεϊ πέρασε στο ματς αντί του Χάτο.

98′: Ο Ζέκα για τον Παναθηναϊκό αντί του Μπακασέτα…

97′: Απίθανη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Τετέ να πλασάρει, να γίνεται κόντρα και η μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Πάσβιρ.

Άρχισε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Τέλος αγώνα. Παράταση.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′: ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός. Ο Τετέ σκοράρει με αριστερό σουτ με διπλή προσπάθεια και ο Παναθηναϊκός είναι ολοζώντανος για την πρόκριση.

88′: Δοκάρι για τον Άγιαξ με τον Γκοντς

85′: Ο Τετέ έκανε αριστερό σουτ που έφυγε ψηλά! Ο Μπακασέτας γλίστρησε και δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός να χτίσει κάτι καλό στο κλέψιμο του Βιλένα…

78′: Κίτρινη κάρτα στον Μλαντένοβιτς για μαρκάρισμα στον Γκάι.

77′: Πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Γκοντς.

75′: Τέλος το ματς για τον Ιωαννίδη, καθώς άφησε τη θέση του στον Γερεμέγεφ

74′: Κίτρινη κάρτα για τον Ιωαννίδη

70′: Αλλαγές για τον Άγιαξ με τους Μπέργκχαους και Φιτς Τζιμ ν’ αποχωρούν και τους Φαν ντε Μπούμεν και Γκάι να περνούν στο παιχνίδι

68′: Βαγιαννίδης και Τετέ ετοιμάζονται για τον Παναθηναϊκό. Τζούρισιτς και Κώτσιρας αποχωρούν.

63′: Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ξανά! Ο Τσέριν από πλάγια θέση προσπάθησε να νικήσει τον Πάσβιρ όμως ο 40χρονος πορτιέρε απέκρουσε και ο ίδιος παίκτης έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Ίνγκασον να αστοχεί

56′: Φοβερός Ντραγκόφσκι νικά και τον Τέιλορ σε τετ-α-τετ.

54′: Ο Τζούρισιτς βγήκε απέναντι από τον Πάσβιρ αποφεύγοντας τρομερά τον Χέντερσον, αλλά ο Πάσβιρ έκανε εντυπωσιακή έξοδο και τον πρόλαβε. Ο Μπακασέτας στη συνέχεια δοκίμασε τη λόμπα, αλλά έφυγε άουτ

53′: Κίτρινη κάρτα στον Άκπομ

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Ακόμα μία σπουδαία επέμβαση του Ντραγκόφσκι σε κεφαλιά του Άκπομ.

44′: Ο Άκπομ βρήκε το διάδρομο να τρέξει στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε, αλλά ο πορτιέρε του Παναθηναϊκού αρνήθηκε το γκολ.

33′: Δοκάρι για τον Άγιαξ! Ο Μπέρχαους έκανε το σουτ με το αριστερό στα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

26′: Ο Άγιαξ καταφέρνει από στατική φάση να προβληματίσει την άμυνα του Παναθηναϊκού με κομπίνα, ο Σούταλο τελείωσε τη φάση με την μπάλα να φεύγει ψηλά

22′: Μεγάλη ευκαιρία του Άγιαξ με τον Άκπομ που προσπάθησε να γυρίσει στην περιοχή του Παναθηναϊκού και να πλασάρει, αλλά ο Κώτσιρας παρενέβη σωστά για να βάλει την κόντρα.

20΄: Κίτρινη κάρτα στο βοηθό του Ντιέγκο Αλόνσο για διαμαρτυρίες.

18′: Ο Γεντβάι έβγαλε τα κάστανα απ’ τη φωτιά για τον Παναθηναϊκό, προλαβαίνοντας την προβολή του Άκπομ από το γύρισμα του Φορμπς.

9′: Ο Χάτο έπεσε σωστά στα πόδια του Ιωαννίδη όπως ανέφερε ο VAR στο ρέφερι και το ματς συνεχίζεται.

2′: Πρώτη καλή στιγμή για τον Άγιαξ με τον Φιτς – Τζιμ να σουτάρει χαμηλά και τον Ντραγκόφσκι να πέφτει και ν’ αποκρούει.

Ο Άγιαξ με ένα ωραίο βιντεάκι, έδειξε το πόση σημασία έχει, ιστορικά, το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.

Άγιαξ εναντίον Παναθηναϊκού στην ρεβάνς του 1-0 υπέρ των Ολλανδών στο ΟΑΚΑ.

Για τον Άγιαξ, ο Φαριόλι επέλεξε τον Πάσβιρ για την εστία, τους Ρεντς, Σούταλο, Μπας και Χάτο για την τετράδα της άμυνας ενώ ο Τζιμ με τον Τέιλορ και τον Χέντερσον θα μοιραστούν τη μεσαία γραμμή. Ο άλλοτε φορ του ΠΑΟΚ, Άκπομ είναι στην κορυφή της επίθεσης και θα τον πλαισιώσουν στα δύο άκρα ο Μπέργκαϊς με τον Φορμπς.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού για τη ρεβάνς με τον Αίαντα: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Τζούρισιτς, Ιωαννίδης