ΒΙΝΤΕΟ – Ολυμπιακοί Αγώνες, Μπάσκετ Γυναικών: Πήρε το «θρίλερ» και το χάλκινο μετάλλιο η Αυστραλία

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Αυστραλίας αναμετρήθηκε με την αντίστοιχη του Βελγίου στον μικρό τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για μία θέση στο βάθρο. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, με την Αυστραλία να παίρνει τελικά τη νίκη με 85-81.

Για το Βέλγιο κορυφαία ήταν η Τζούλι Βανλού που τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 36:09, ενώ για την Αυστραλία ξεχώρισε η Εζί Μαγκμπέγκορ με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ σε 32:59.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Αυστραλία να έχει για την περισσότερη διάρκεια ένα μικρό προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 19-20, ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-37.

Στην επανάληψη, Βέλγιο και Αυστραλία συνέχισαν να είναι… κολλητά στο σκορ και η τρίτη περίοδος βρήκε το Βέλγιο να προηγείται με 61-60. Ωστόσο, η Αυστραλία στην τελευταία περίοδο πέρασε ξανά μπροστά και τελικά έφτασε στη νίκη με 81-85. Πανηγύρισε έτσι την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-37, 61-60, 81-85