Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Αμερική διέλυσε (104-83) το Πουέρτο Ρίκο

Συνεχίζουν αήττητοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 οι Αμερικανοί, οι οποίοι δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο και επικράτησαν με 104-83, κάνοντας το 3/3 στον όμιλο πριν το κρίσιμο ματς των προημιτελικών. Έτσι τερμάτισαν στην πρώτη θέση με 3-0 ρεκόρ, ενώ από την άλλη 4οι με 0-3 ήταν οι Πορτορικάνοι.

Για τους νικητές ο Έντουαρντς έδωσε μια παράσταση και είχε 26 πόντους με 11/15 σουτ, ενώ ο ΛεΜπρόν πρόσθεσε 10 πόντους με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο Τέιτουμ είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Αλβαράδο είχε 18 πόντους.

Oι Αμερικανοί δεν μπορούσαν με τίποτα να ξεφύγουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Πορτορικανούς να έχουν προβάδισμα για αρκετά λεπτά. Ο Αλβαράδο με τρίποντο έκανε το 17-17, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Φορντ έκανε το 25-17 για το Πουέρτο Ρίκο αναγκάζοντας τον Κερ να καλέσει timeout.

Ο Ντουράντ έδωσε προβάδισμα στις ΗΠΑ για το 29-31 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο KD με νέο τρίποντο έγραψε το 37-41 για τους Αμερικανούς που προσπαθήσουν να πάρουν διαφορά αλλά οι Πορτορικάνοι δεν τους άφηναν. Ο Ρομέρο κάρφωσε για το 41-44 στο 16′. Η Team USA πάτησε το γκάζι και έκανε το 43-57 χάρη σε κάρφωμα του ΛεΜπρόν. Οι Αμερικανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-57.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Στιβ Κερ συνέχισε να μοιράζει τον χρόνο στους παίκτες του και η Αμερική έβρισκε λύσεις από όλους. Ο Εμπίιντ με τρίποντό του έκανε το 73-49, και με ένα σερί 10-0 από τους Ντέιβις, Ντουράντ και Έντουαρντς το σκορ έφτασε το 83-54, και η περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 87-59 υπέρ των Αμερικάνων.

Η Αμερική συνέχισε το… σόου της και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ντέιβις και Έντουαρντς ανέβασαν το σκορ στο 96-70 και ο Τέιτουμ ήταν αυτός που έφτασε τους 100 πόντους με τις βολές του. Ο Εμπίιντ με δύο καλάθια του έφτασε τους 104 για την Αμερική, ενώ ο Ρομέρο και ο Κόντιτ στο τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 104-83.

Tα δεκάλεπτα: 25-20, 45-57, 59-87, 83-104